Kontroly medov
Štátna veterinárne a potravinová správa SR (ŠVPS SR) vykonáva prostredníctvom regionálnych veterinárnych a potravinových správ (RVPS) pravidelné úradné kontroly v schválených potravinárskych prevádzkarňach pre zber a balenie medu vo frekvencii 1 x mesačne. Aktuálne je na zozname schválených prevádzkarní 28 subjektov.
Okrem plánovaných úradných kontrol vykonávajú RVPS aj cielené kontroly a kontroly na základe podnetov a sťažností , kontroly dovozu medu v rámci výmeny s členskými štátmi EÚ a z tretích krajín. Zároveň vykonávame úradné kontroly aj u registrovaných prvovýrobcoch medu.
Tieto úradne veterinárne kontroly produktov živočíšneho pôvodu sa vykonávajú podľa zákona č.39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov.
Kontroly medu, ktorý je uvádzaný na trh v SR (kontroly vykonávané v obchodnej sieti vrátane kontrol na trhoviskách, veľkoobchodných skladoch, u distribútorov potravín, kontroly predaja medu na diaľku – internetový predaj) vykonávajú RVPS a tieto úradné kontroly sú vykonávané podľa zákona č.152/1995 Z.z. o potravinách v znení neskorších predpisov.
Úradné kontroly medu, ktorý je uvádzaný na trh, sú zamerané na hygienu predaja, skladovanie, označovanie, vysledovateľnosť a súčasťou kontrol je aj úradný odber vzoriek medu.
Úradné kontroly medov sú vykonávané nediskriminačným spôsobom tzn. rovnakých spôsobom sú kontrolované medy od slovenských výrobcov a rovnakým spôsobom sú kontrolované medy z iných členských štátov a tretích krajín.
Všetky medy, ktoré sú umiestňované na trh v SR musia spĺňať požiadavky platnej legislatívy. Úradné kontroly medov sa vykonávajú aj na trhoviskách a musia spĺňať požiadavky platnej legislatívy rovnako ako všetky medy umiestňované na trh v SR.
Vzorky
Vo vzorkách medu je možné stanoviť rezíduá rôznych veterinárnych liekov, napríklad antibiotík ako tylozín, linkomycín či streptomycín alebo rôzne sulfonamidy, tetracyklíny, chinolóny či kyselinu oxolínovú a podobne. Vo veterinárnom a potravinovom ústave Bratislava dokážeme zistiť aj prítomnosť liečiva nitroimidazol.
V rámci vyšetrenia na kontaminanty sa stanovuje obsah olova a hydroxymetylfurfural. V prípade podozrivého nálezu uskutočňujeme izotopovú analýzu v zahraničí – laboratórium Intertek Bremen – Nemecko, ktorú pre nás zabezpečuje Národné referenčné laboratórium pre med – veterinárny a potravinový ústav Dolný Kubín.
Rovnako vieme v prípade podozrení z falšovania medu vykonať kontrolu aktivity cudzích enzýmov ako aj dôkaz na amoniakový sulfitový kulér v prípade tmavo sfarbených medov. Ďalej určujeme zloženie cukrov – sacharózy, glukózy, fruktózy. Meriame tiež vodivosť, kyslosť a diastázu medu.
Kontroly u prvovýrobcov v SR
V roku 2023 bolo zaregistrovaných 6907 prvovýrobcov včelieho medu, celkovo bolo u nich vykonaných 118 kontrol. Nedostatky neboli zistené pri žiadnej kontrole. Úradné kontroly sa vykonávajú bez oznámenia vopred. Hygienické požiadavky na priamy predaj a dodávanie malého množstva medu konečnému spotrebiteľovi a iným maloobchodným prevádzkarniam ustanovuje Nariadenie vlády SR č. 360/2011 Z.z.
Výsledky kontrol v roku 2024
Celkovo bolo k 27.8.2024 odobratých 103 vzoriek medu, ktoré boli podrobené laboratórnym vyšetreniam – označenie, zloženie – sacharóza, glukóza, fruktóza, hydrofymetylfurfural (HMF), enzýmová aktivita cudzích enzýmov β – fruktofuranozidáza a β/γ amyláza, E 150d amoniakový sulfitový kulér.
V jednej vzorke boli prekročené požiadavky na množstvo hydroxymetylfurfuralu. Dve vzorky nevyhoveli požiadavkám na označovanie. Dve vzorky nevyhoveli v znaku diastatická aktivita.
Roky 2022 a 2023
V roku 2022 bolo celkovo odobratých 151 vzoriek medu,8 vzoriek bolo nevyhovujúcich (5,3 %). Príčinou nevyhovujúcich vzoriek bolo nedodržanie požiadaviek na zloženie (nevyhovelo 6 vzoriek, čo je 7,06 % z počtu vzoriek odobratých na zloženie), v jednej vzorke medu sa zistila prítomnosť rezíduí veterinárnych liekov – tylozín (1,92 % z počtu vzoriek odobratých na rezíduá veterinárnych liekov) a pri 3 vzorkách bolo nevyhovujúce označovanie.
V roku 2023 bolo celkovo odobratých 215 vzoriek medu, 5 vzoriek bolo nevyhovujúcich (2,33 %). V troch vzorkách boli prekročené požiadavky na množstvo hydroxymetylfurfuralu. Jedna vzorka nevyhovela požiadavkám na označovanie – spotrebiteľské balenie bez označenia v Slovenskom jazyku. V jednej vzorke bola zistená prítomnosť ciprofloxacínu.
Pri každom porušení požiadaviek platnej legislatívy pri nevyhovujúcom výsledku vyšetrenia vzoriek medu , ako aj pri zisteniach v rámci úradných kontrol, uloží orgán úradnej kontroly prevádzkovateľovi pokutu.
Zaujíma nás váš názor
Zapojte sa do používateľského prieskumu a ovplyvnite, ako budú vyzerať pripravované služby ŠVPS SR. Vaša spätná väzba nám pomôže zlepšiť funkcionalitu a používateľskú skúsenosť.