Infekčná anémia koní (EIA)
Informácie o Infekčnej anémie koní (EIA)
Infekčná anémia koní (EIA) je perzistentnou vírusovou infekciou zástupcov koňovitých. Chorobu spôsobuje RNA vírus patriaci do rodu Lentivirus z čeľade Retroviridae. Do rovnakého rodu patria aj ďalší pôvodcovia chorôb, ako napríklad maedi/visna, infekčnej artritídy a encefalitídy kôz, ako aj viaceré vírusy vyvolávajúce imunodeficiencie zvierat a ľudí vrátane AIDS.
EIA je rozšírená na celom svete. Infekcia, predtým známa ako choroba z močiarov, sa vyskytuje výlučne u koňovitých. Hneď ako sa kôň infikuje vírusom EIA, ostáva jeho krv infekčnou po celý zvyšok života. Kôň sa stáva nosičom vírusu a môže prenášať infekciu na iné kone. Vírus sa prenáša krvnou cestou z krvi infikovaného koňa. V prirodzených podmienkach sa vírus prenáša bodavým hmyzom. Prenos môže nastať aj prostredníctvom kontaminovaných ihiel a chirurgických nástrojov. Žriebätá infikovaných matiek sa môžu nakaziť už v maternici.
Klinické príznaky
Inkubačná doba je zvyčajne 1 až 3 týždne, ale môže trvať až 3 mesiace. Choroba je charakterizovaná opakujúcimi sa horúčkovitými stavmi, trombocytopéniou, anémiou, rýchlou stratou hmotnosti a edémom spodnej častí tela. Ak zviera neumiera v dôsledku akútneho klinického záchvatu, vyvíja sa chronický stav pre ktorý je charakteristické striedanie klinických príznakov s obdobím bez príznakov. V akútnych prípadoch sú lymfatické uzliny, slezina a pečeň hyperamické a zväčšené. Choroba sa vyskytuje v rozličných formách.
Väčšinou ide o akútnu a chronickú formu alebo môže prebiehať bez klinických príznakov. Začiatok choroby sa často nespozoruje. Kone sú unavené a malátne, dochádza k poklesu výkonu a príležitostne sa vyskytujú prípady náhlej smrti. Pri iných priebehových formách zostanú pacienti čulí, no schudnú pri súčasnom zachovaní chuti do žrania. Typické pre chorobu je záchvatový priebeh, ktorý trvá pol dňa (často dva až štyri dni) až dvadsať dni. Intervaly trvania často kolíšu a môžu zostať obmedzené na dni, no môžu sa rozšíriť až na roky. V tomto období sú kone práceschopné, ťažká práca však ľahko vyprovokuje nový záchvat.
Diagnostika
Klinická diagnóza sa opiera o výsledky serologických testov ako je test agárovej imunodifúzie (AGID alebo tiež Coggins test) a test ELISA. Pozitívny ELISA test sa musí pre možný falošne pozitívny výsledok potvrdiť AGID testom.
Vakcinácia
Začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia, bola vyvinutá oslabená živá vakcína, ktorá sa v rokoch 1975 až 1990 používala v Číne. Odvtedy sa stratégia pre kontrolu EIA presunula z očkovania na karanténu, aby sa zabránilo v zámene protilátok vakcíny s diagnostickými testami. V súčasnosti v praktických podmienkach nie je možná nakoľko vakcinované kone sú vždy pozitívne v Cogginsovom teste.
Z toho vyplýva, že vakcinované kone sú označené ako infikované. Cogginsov test totiž nevie odlíšiť post vakcinačné protilátky od post infekčných.
Tlmenie nákazy
Infikované kone sa v ohnisku nákazy utrácajú, zabezpečí sa obmedzenie kontaktu s inými koňmi a zakazuje sa premiestňovanie zvierat, vrátane organizovania pretekov, výstav, trhov, atď. Bezodkladne sa prijmú nevyhnutné opatrenia na zabránenie šírenia infekčnej anémie koní. Opatrenia zahŕňajú dočasný zákaz pretekov a zvodov koní v 10km pásme od ohniska choroby, klinické vyšetrenie všetkých koní v 10km pásme od ohniska choroby ako aj odber vzoriek na laboratórne vyšetrenie EIA.