Beta verzia. Webové sídlo ŠVPS SR je vo vývoji. Zobraziť pôvodnú verziu.

Africký mor ošípaných – informácia január 2019

Informácia o výskyte afrického moru ošípaných

Situácia vo výskyte AMO u domácich ošípaných a diviakov sa od začiatku roku 2018 zhoršuje najmä v Poľsku a na Ukrajine a výraznejšie tomu bolo aj v Rumunsku. V Taliansku (Sardínia), sa situácia hodnotí ako endemický výskyt.
Európska Komisia pravidelne v zmysle platnej legislatívy v spolupráci s členskými krajinami vyhodnocuje situáciu na pravidelnej báze na úrovni Stáleho výboru expertov pre zdravie a pohodu zvierat . V súlade s implementačným rozhodnutím komisie 2014/709/EC sú zadefinované pásma pokiaľ ide o výskyt AMO.

Výskyt

Výskyt afrického moru ošípaných je aj v západnej časti Európy- Dňa 13.9.2018 bol potvrdený africký mor ošípaných (AMO) u uhynutého diviaka v Belgicku. Infikovaná oblasť sa nachádza na hraniciach Belgicka, Francúzska a Luxemburska v ardénskej oblasti. Belgicko a Európska komisia prijali nevyhnutné veterinárne opatrenia na zabránenie šírenia AMO v súlade s platnou európskou legislatívou (SMERNICA RADY 2002/60/ES, VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE KOMISIE 2014/709/EÚ). V infikovanej oblasti evidujú belgické autority do 10.1.2019 do 300 pozitívnych diviakov.


V roku 2018 (apríl 2018) novo potvrdený výskyt u diviakov v Maďarsku, župa Heves, cca 35 km od južnej hranice so Slovenskom ako aj na východnej hranici Maďarska s Ukrajinou (župa Szabolcs-Szatmár-Bereg). Informácie o výskyte od maďarskej veterinárnej služby

Diagnostikované prípady v roku 2019 ku dňu 17.1.2019 v štátoch EÚ u domácich ošípaných :

ŠtátZvieratáPočet prípadov
TalianskoDomáce ošípané11
RumunskoDomáce ošípané6
BelgickoDiviaky19
EstónskoDiviaky7
MaďarskoDiviaky17
TalianskoDiviaky4
LotyšskoDiviaky10
LitvaDiviaky21
PoľskoDiviaky95
RumunskoDiviaky13

Dňa 13.1.2019 maďarské autority potvrdili prítomnosť vírusu u diviaka nájdeného v župe Borsód – Abaúj – Zemplén susediacej s okresom Rimavská Sobota. Vzdialenosť od SK hranice je menej ako 1 km. Pre Slovensko ide o veľmi nepriaznivú situáciu, na ktorú reaguje v zmysle národného kontrolného programu pre AMO v Slovenskej republike. Štátna veterinárna a potravinová správa SR vydala súbor nových opatrení:

  • na ochranu domácich chovov v nárazníkovej zóne, kde sa kladie zvýšený dôraz na zabránenie možného zavlečenia nákazy,
  • v poľovných revíroch v blízkosti hranice s Maďarskom sa vydali nové postupy pokiaľ ide o znižovanie denzity diviačej populácie, narábanie s telami diviakov, vyhľadávanie uhynutých tiel diviačej zveri, zákaz kŕmenia diviakov či odstraňovanie vedľajších živočíšnych produktov,
  • zavedenie systému registrácie fariem, na ktorých sa chová 1 ošípaná, predaja jatočných ošípaných na domácu zabíjačku, resp. dochovanie od registrovaných chovateľov,
  • v oblasti laboratórnej diagnostiky na referenčnom pracovisku VU Zvolen,
  • posilnenie spolupráce a výmeny informácií medzi všetkými zložkami, ktorých sa problematika boja s AMO týka,
  • organizáciu spolupráce s veterinárnym asanačným podnikom, pokiaľ ide o neškodné odstraňovanie tiel uhynutých diviakov resp. vedľajších živočíšnych produktov,
  • zvyšovanie povedomia o nebezpečenstve nákazy a možnosti predchádzania zavlečenia resp. jej šírenia nákazy medzi chovateľmi ošípaných resp., poľovníkmi.

Výskyt AMO v blízkosti hranice s Maďarskou republikou

Nepodporovaný prehliadač

Web pravdepodobne nebude dobre pracovať s vaším nepodporovaným prehliadačom. Podporujeme aktuálne verzie prehliadačov ako Chrome, Firefox, Opera, Edge.