Beta verzia. Webové sídlo ŠVPS SR je vo vývoji. Zobraziť pôvodnú verziu.

Aktualizované informácie ohľadom vtáčej chrípky ku dňu 15.5.2024

Vývoj situácie vtáčej chrípky je celosvetovo v súčasnosti podrobne sledovaná a nakoľko je tento vývoj dosť dynamický, informácie a odporúčania sú navzájom odborníkmi zdieľané na množstve stretnutí a seminárov. Prebieha tiež intenzívny vedecký výskum (experimentálne infekcie zvierat vírusmi HPAI).

Na celosvetovej úrovni je aviárna influenza jednou z hlavných tém aj pokiaľ ide o prístup One Health („Jedno zdravie“), kde spolu úzko spolupracujú WHO, WOAH a OSN (konkrétne jeho organizácia FAO).

Riziko pre ľudí z pohľadu prenosu nákazy

Stanovenie rizika pre človeka zo strany ECDC, pokiaľ ide o infekciu vírusmi aviárnej influenzy (v súčasnosti v Európe kolujúca vetva 2.3.4.4b) sa v poslednej dobe nezmenilo:

  • Nízke – pre bežnú verejnosť
  • Nízke až stredné – pri zvýšenej expozícii vírusmi HPAI (Úroveň rizika závisí od úrovne expozície – napr. z dôvodu zamestnania – depopulácia ohnísk AI a podobne).

Riziko tzv. „preskočenia“ vírusu vysokopatogénnej vtáčej chrípky (tj. HPAI – Highly Pathogenic Avian Influenza) je sledované na celosvetovej úrovni už takmer 20 rokov. V minulosti šíriacim sa kmeňom H5N1 sa vtedy nakazilo aj množstvo ľudí. V súčasnosti sa šíriaci sa kmeň H5N1 sa však geneticky líši (de facto je to úplne iný kmeň), infekcie človeka už boli zaznamenané, avšak doteraz len v zopár sporadických prípadoch. Vždy išlo o ľudí, ktorí došli do úzkeho priameho kontaktu s nakazeným vtáctvom. Nebol zaznamený prenos z človeka na druhého človeka. Taktiež nebolo zaznamenané úmrtie človeka nakazeného kmeňom HPAI, ktorý v súčasnosti v Európe koluje.

Aj iné cicavce môžu byť infikované vírusmi HPAI – v posledných dvoch rokoch sú to predovšetkým mäsožravce, ktoré sa živia vtáctvom a týmto spôsobom dochádza k ich infikovaniu. Správy o týchto infekciách u cicavcov (predovšetkým voľne žijúcich) sa vyskytli celosvetovo (došlo dokonca k masovým úhynom morských cicavcov, najmä v Južnej Amerike – uškatce atď.) a takmer vždy bol preukázaný súvis s výskytom prípadov a ohnísk HPAI u voľne žijúcich vtákov a hydiny. Vírus sa šíril zo severu na juh v Tichom oceáne medzi januárom 2023 a augustom 2023 (5 000 km od Peru po Ohňovú zem) a v Atlantickom oceáne veľmi rýchlo postupoval z juhu na sever medzi augustom a októbrom 2023 (2800 km z Ohňovej zeme do Uruguaja a Brazílie).

V Európe došlo v lete v roku 2023 k dvom epidémiam u držaných zvierat (súviseli s vírusmi kolujúcimi počas zimnej sezóny 2022/23) – epidémia H5N1 u mačiek v Poľsku a epidémia na farmách kožušinových zvierat vo Fínsku. Šírenie vírusu vtáčej chrípky H5N1 z cicavca na cicavca sa považuje za zriedkavé, ale možné. Vysoká mutačná schopnosť chrípkových vírusov taktiež nevylučuje v budúcnosti vznik nových kmeňov s inými vlastnosťami. Molekulárne markery adaptácie na cicavce môže vírus rýchlo získať počas infekcie u cicavcov. Vírusy obsahujúce takéto mutácie môžu mať väčší zoonotický potenciál.

Pokiaľ ide o kmene kolujúce v Európe v zimnej sezóne 2023/24, v Európe boli u cicavcov potvrdené len sporadické prípady u voľne žijúcich líšok (Nemecko a Nórsko). Na rozdiel od infekcií cicavcov hlásených v Európe počas letných mesiacov 2023, ktoré boli spôsobené hlavne genotypom BB, nedávne vírusy identifikované u voľne žijúcich cicavcov patrili k rôznym genotypom A(H5N1) a A(H5N5). Od októbra 2023 došlo k nárastu počtu cirkulujúcich genotypov, z ktorých viaceré neboli nikdy predtým v Európe zistené. Nie je možné posúdiť, či tieto nové genotypy pochádzajú z Európy alebo či predstavujú introdukciu nových vírusov, vzhľadom na obmedzené údaje dostupné z iných krajín mimo Európy.

Doteraz neboli v Európe zachytené vírusy H5, kde by boli identifikované kľúčové mutácie spojené s prechodom preferencie viazania vírusu z vtáčieho na ľudský typ receptorov. Boli však identifikované mutácie, ktoré naznačujú šírenie vírusu so zvýšeným zoonotickým potenciálom v populácii voľne žijúcich vtákov.

AI a  Slovensko

Vírus HPAI u hydiny na Slovensku t.č.  necirkuluje. Táto nákaza bola kedysi nazývaná aj „mor hydiny“, morbidita a následná mortalita v kŕdli môže dosiahnuť až 100%. V prípade potvrdenia ohniska u hydiny býva ohnisko depopulované. Vírusy celosvetovo bežne cirkulujú u voľne žijúcich vtákov, najmä sťahovavé druhy potom predstavujú hlavný rizikový faktor šírenia vírusu a primárny zdroj infekcie pre držané vtáctvo.

Aktívny sérologický monitoring protilátok proti nízkopatogénnym kmeňom AI (LPAI) prebieha každoročne len v rámci schválených prevádzkarní pre hydinu. Pasívny monitoring pri podozrení na nákazu prebieha u hydiny, ako aj u iných vtákov držaných v zajatí, a tiež u voľne žijúcich vtákov.

Počas sezóny výskytu prípadov a ohnísk u vtáctva sa venuje zvýšená pozornosť aj cicavcom, ktoré mohli dôjsť do kontaktu s nakazeným vtáctvom a vykazujú príznaky, ktoré by mohli svedčiť o infekcii HPAI (u mäsožravcov sú to charakteristicky predovšetkým respiračné a neurologické príznaky, ale aj hnačky, náhle úhyny a ďalšie).

V prípade podozrenia by boli odobraté vzorky na laboratórne vyšetrenie. V prípade podozrenia z nákazy u človeka by sa postupovalo ďalej v spolupráci s ÚVZ SR. V SR v posledných rokoch nebolo podozrenie z nakazenia človeka alebo iných cicavcov vírusmi HPAI.

Vírus a vnímavosť hovädzieho dobytka

Možnosť prenosu sa udáva priamym kontaktom vtákov s dobytkom, kedy konkrétna genetická mutácia daného kmeňa vírusu umožní infekciu iného živočíšneho druhu. Kmeň vírusu, ktorý bol izolovaný v USA u dobytka (záchyt v 9 štátoch USA) bol preukázaný aj u voľne žijúcich vtákov v Texase. Vírus pravdepodobne zmutoval z LPAI foriem vírusu. Takéto kmene v súčasnosti nekolujú v Európe.  Vírus z prípadu u človeka v USA zodpovedá vírusom zachyteným u kráv v USA (rovnaký genotyp), hoci v porovnaní s týmito vírusmi vykazuje niekoľko rozdielov.

Zabránenie šírenia nákazy do chovov

Primárnym rizikom a zdrojom infekcie sú migrujúce voľne žijúce vtáky.  prípade výskytu na hydinovej farme je vysoké riziko sekundárneho šírenia na iné farmy pri nedodržaní prísnych zásad biologickej bezpečnosti, a to buď priamou alebo nepriamou cestou – najmä osobami, vozidlami, kontaminovanými predmetmi, alebo napríklad hlodavcami. Vírus v prostredí dokáže prežiť infekcie schopný aj niekoľko týždňov. Je preto potrebné dodržiavať  striktné biologické opatrenia na ochranu chovov

Pomôžte nám zlepšiť naše služby

Radi by sme získali váš názor na kvalitu našich služieb. Vaše odpovede nám pomôžu lepšie pochopiť vaše potreby a navrhnúť kroky na zlepšenie. Ďakujeme.

Nepodporovaný prehliadač

Web pravdepodobne nebude dobre pracovať s vaším nepodporovaným prehliadačom. Podporujeme aktuálne verzie prehliadačov ako Chrome, Firefox, Opera, Edge.