Veterinárni lekári vykonali na základe podnetu v obci Budča neohlásenú kontrolu registrovaného chovného zariadenia pre spoločenské zvieratá.V tomto zariadení sa chovajú psy za účelom predaja a exportu.
V čase kontroly sa na uvedenom mieste nachádzalo 186 psov, z toho 27 samcov, 104 samíc a 55 šteniatok závislých na matke. Psi v interiéri neboli socializované a niektoré vykazovali poruchy správania sa z dôvodu, že sú neustále zatvorené. Zvieratá boli identifikované mikročipom, zaevidované v Centrálnom registri spoločenských zvierat s platnou vakcináciou proti besnote.
Veterinárni inšpektori skontrolovali aj veterinárne preukazy/pasy zvierat aj sprievodné doklady a podmienky chovu psov v chovnom zariadení. Stav zvierat kontroluje zmluvný súkromný veterinárny lekár. V chove sa nachádzali plemená ako kokeršpaniel, pudel, labrador, jazvečík, husky, ale aj rasy Yorkshire teriér, Bernský salašnícky pes, retríver a podobne.
Veterinárni inšpektori zistili nedostatky v exteriéri chovného zariadenia. Slnko aj dážď, páľava aj blato. Psom chýbal prístrešok a boli vystavené vplyvom vonkajšieho prostredia. Nevhodné podlahy, roztrhnuté pletivo aj ostré plechy rovnako ohrozovali ich bezpečnosť počas voľného pohybu. Chovateľovi boli uložené opatrenia v súlade s platnou legislatívou a 32 psov bolo z nevyhovujúcich podmienok zhabaných.
Zhabanie a umiestnenie zvierat sa realizovalo aj vďaka spolupráci s občianskymi združeniami, ktorým ďakujeme. Zariadenie je v súčasnosti monitorované veterinárnymi inšpektormi RVPS Zvolen.
Sme na ceste, ktorá ani zďaleka nie je na konci. Dobré životné podmienky a zdravie zvierat sú a budú pre nás prioritou. Na kontroly sa budú zameriavať všetky RVPS naprieč Slovenskom. Chovný priestor je miesto, ktoré zvieratá roky neopustia, nie sú venčené ani vypúšťané mimo svojich kotercov. Zo spoločenských zvierat pri takýchto chovoch vznikajú zvieratá „hospodárske“. Na podmienkach ich chovu už nie je nič spoločenské. Dokonca aj hospodárske zvieratá sú vypúšťané na pastviny, nepoznajú len 4 steny.
Zaujíma nás váš názor
Zapojte sa do používateľského prieskumu a ovplyvnite, ako budú vyzerať pripravované služby ŠVPS SR. Vaša spätná väzba nám pomôže zlepšiť funkcionalitu a používateľskú skúsenosť.
Prednáška našich odborníkov otvorila dvere medzinárodnej spolupráci
Dátum publikácie:
Naši veterinárni lekári, MVDr. Barbora Pavlíková a MVDr. Pavol Frič, sa v dňoch 25. – 26. júna 2025 v Budapešti aktívne zúčastnili na medzinárodnom workshope v súvislosti s nedávnymi ohniskami cezhraničných chorôb prežúvavcov v Európe.
Podujatie bolo organizované Organizáciou Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), konalo sa v priestoroch Regionálnej kancelárie pre Európu a strednú Áziu.
Na workshope sa okrem SR zúčastnili zástupcovia týchto štátov: Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Čierna Hora, Grécko, Chorvátsko, Maďarsko, Moldavsko, Nemecko, Rakúsko, Rumunsko, Severné Macedónsko, Srbsko a Ukrajina.
Prvý deň workshopu bol venovaný výskytu slintačky a krívačky (SLAK) v Európe – s nosnými prezentáciami Nemecka, Maďarska a Slovenskej republiky. Zo strany Slovenskej republiky bola prezentovaná komplexná problematika vybraného ohniska slintačky a krívačky – od podozrenia, vývoj klinických príznakov, cez odber vzoriek, diagnostiku, vydané opatrenia, núdzovú vakcináciu, depopuláciu ohniska po čistenie a dezinfekciu.
Krajiny postihnuté SLAK uviedli, že príslušné orgány mali silnú motiváciu a odhodlanie vynaložiť čo najlepšie úsilie na kontrolu ohnísk. Nariadenie okamžitého zákazu premiestňovania zvierat, využitie včasnej detekcie a supresívnej vakcinácie v postihnutých chovoch prispelo k úspešnej eliminácii choroby.
Druhý deň patril prezentáciám Grécka, Rumunska, Maďarska a Albánska k výskytu moru malých prežúvavcov na ich území, ako aj vystúpeniu Grécka k zdolávaniu kiahní oviec a kôz.
Slovensko dostalo významnú ponuku spolupráce z nemeckého národného výskumného inštitútu pre zdravie zvierat.
„Stretnutie bolo veľmi priateľské, naša prezentácia mala veľký úspech a dokonca nám a Maďarsku bola ponúknutá spolupráca zo strany nemeckého kolegu z renomovaného Inštitútu Friedricha Loefflera (FLI) v Nemecku pri príprave odbornej epidemiologickej štúdie, ktorá by v budúcnosti mohla byť zverejnená v medzinárodne uznávaných vedeckých časopisoch,“ vysvetľuje MVDr. Pavlíková.
Zaujíma nás váš názor
Zapojte sa do používateľského prieskumu a ovplyvnite, ako budú vyzerať pripravované služby ŠVPS SR. Vaša spätná väzba nám pomôže zlepšiť funkcionalitu a používateľskú skúsenosť.
Dňa 19. 06. 2026 vykonala Regionálna veterinárna a potravinová správa Komárno odber úradnej vzorky potraviny žralok modrý steak (Prionace glauca) v prevádzke PPP PROJEKT-MARKET s.r.o. – Mraziarenský sklad, so sídlom Východná 11, 946 03 Kolárovo.
Identifikácia výrobku
Žralok modrý steak (Prionace glauca)
č. šarže L117870
DMT 17.08.2026
krajina pôvodu Španielsko
Zistenie
Na základe výsledkov laboratórnej analýzy bola vo vzorke preukázaná prítomnosť ortuti v množstve 1,37 mg/kg, čo prekračuje maximálnu povolenú hodnotu stanovenú nariadením Komisie (EÚ) č. 2023/915, kde je pre ortuť v žraločom mäse stanovený limit 1,0 mg/kg.
Ide o prekročenie o 37 %, pričom ortuť (najmä vo forme metylortuťe) predstavuje závažné chronické toxikologické riziko, najmä pre citlivé skupiny obyvateľstva, ako sú:
tehotné ženy,
dojčiace matky,
malé deti.
Pri opakovanej konzumácii môže byť výrobok zdravotne nebezpečný. Distribúcia dotknutého výrobku prebiehala na území Slovenskej republiky a Maďarska. Prevádzkovateľ informoval svojich odberateľov o zistení nevyhovujúceho výrobku a v súčasnosti prebieha jeho sťahovanie z trhu. Zákazníci, ktorí si zakúpili predmetný nevyhovujúci výrobok, ho môžu vrátiť v mieste, kde bol zakúpený.
Zapojte sa do používateľského prieskumu a ovplyvnite, ako budú vyzerať pripravované služby ŠVPS SR. Vaša spätná väzba nám pomôže zlepšiť funkcionalitu a používateľskú skúsenosť.
Nodulárna dermatitída: pasterizované mlieko a mliečne výrobky sú bezpečné a nepredstavujú žiadne riziko
Dátum publikácie:
Európska mliekarenská asociácia (EDA) a Európska asociácia spracovateľov srvátky (EWPA) zdôrazňujú, že nodulárna dermatitída (LSD) nepredstavuje riziko pre verejné zdravie ľudí a nemôže sa šíriť prostredníctvom pasterizovaného mlieka a mliečnych výrobkov. Spotrebitelia môžu byť pri nákupe mlieka a mliečnych výrobkov bez obáv.
Ochorenie prenášané bodavým hmyzom, ktoré postihuje najmä hovädzí dobytok, bolo koncom júna zistené v Taliansku a vo Francúzsku. To viedlo k okamžitému zavedeniu ochranných opatrení na národnej aj európskej úrovni v súlade s nariadením (EÚ) 2020/687 a k vytvoreniu obmedzených zón s cieľom obmedziť pohyb zvierat a tovaru v oblastiach výskytu nákazy. V dôsledku toho Taliansko a Francúzsko ako celok stratili status krajiny bez výskytu LSD. Teraz čelia obchodným obmedzeniam zo strany tretích krajín, a to napriek uznaniu princípu regionalizácie zo strany Európskej komisie.
Vývoz do krajín mimo EÚ už bol narušený z viacerých členských štátov EÚ, keďže zložky mlieka a hotové mliečne výrobky sa často vyvážajú z iných krajín, než z ktorých pochádzajú. Bezpečnosť potravín však nie je ohrozená, pokiaľ sú tieto výrobky vyrábané pasterizáciou, avšak špecifické požiadavky uvedené v bilaterálne dohodnutých zdravotných certifikátoch môžu spôsobiť prekážky v obchode.
Aby sa predišlo vážnym narušeniam dodávok mlieka a mliečnych výrobkov, je nevyhnutné, aby Európska komisia a členské štáty jasne komunikovali s partnermi z tretích krajín.
Všetky mlieko a mliečne výrobky, ktoré boli vyrobené z pasterizovaného mlieka alebo podrobené tepelnej úprave rovnocennej pasterizácii, sú bezpečné na obchodovanie a konzumáciu. Táto udalosť preto nepredstavuje žiadne riziko pre bezpečnosť alebo kvalitu našich výrobkov. Vnútorné systémy riadenia rizík sú mimoriadne a plne v súlade s prísnymi predpismi EÚ, čím sa zabezpečuje bezpečnosť výrobkov vo všetkých fázach výroby a distribúcie.
Európsky mliekarenský sektor prísne dodržiava všetky relevantné predpisy týkajúce sa bezpečnosti potravín s cieľom zabezpečiť, aby bezpečnosť potravín a krmív zostala našou najvyššou prioritou. Naše výrobné procesy zahŕňajú dôkladné protokoly tepelnej úpravy a komplexné opatrenia kontroly kvality, ktoré sú plne v súlade s usmerneniami Európskej komisie v oblasti veterinárnej a potravinovej bezpečnosti.
Zaujíma nás váš názor
Zapojte sa do používateľského prieskumu a ovplyvnite, ako budú vyzerať pripravované služby ŠVPS SR. Vaša spätná väzba nám pomôže zlepšiť funkcionalitu a používateľskú skúsenosť.
V období od 1.6. do 30.6. 2025 vykonali inšpektori regionálnych veterinárnych a potravinových správ 3 238 úradných kontrol potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu. Úradná kontrola bola vykonaná u 1 244 právnych subjektov a 1 868 prevádzok. Nedostatky boli zistené pri 188 kontrolách (Tabuľka č.1). Z uvedeného počtu bolo zistených 611 nedostatkov.
Činnosť
Počet kontrolovaných prevádzok
Kontroly bez nedostatku
Kontroly s nedostatkom
Počet kontrol celkom
Distribútori a dopravcovia
31
43
0
43
Hypermarkety a supermarkety
277
603
47
650
Internetový predaj
6
5
1
6
Malé predajne
512
697
48
746
Ostatné
1
1
0
1
Priamy predaj konečným spotrebiteľom na farme
5
6
0
6
Prvovýrobcovia
74
102
3
105
Stredné predajne
400
658
56
714
Veľkoobchodné sklady
160
259
8
267
Výroba
500
672
24
696
Výrobcovia predávajúci hlavne vo svojej predajni
3
4
0
4
Celkový súčet
1868
3050
188
3238
Počet vykonaných kontrol za kontrolované obdobie
Počet vykonaných úradných kontrol závisí od počtu regionálnych veterinárnych a potravinových správ so sídelnou pôsobnosťou v danom kraji a počtom prevádzkovateľov potravinárskych podnikov. Najviac nedostatkov pri úradných kontrolách potravín bolo identifikovaných v hygiene budov a prevádzky, v predaji po dátume spotreby v označovaní, v hygiene technologického zariadenia, pracovných pomôcok a (Tabuľka č.2).
Činnosť
Hygiena
Označenie
Nedostatky v dokumentácii
Neplnenie opatrení
Nevyhovujúce výrobky
Predaj po DS/DMT
Neregistrovaný subjekt
Výroba
59
8
2
2
8
0
1
Veľkoobchodné sklady(VOS)
18
6
0
3
1
0
Maloobchod/hyper a supermarkety(MOJ)
265
73
3
4
12
96
4
Distribúcia a preprava
0
0
0
0
0
0
0
Vyhodnotenie úradných kontrol potravín
Rapid alert system – Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá
Za mesiac jún boli zaslané 2 hlásenia o nebezpečnom výrobku do RASFF, u ktorého boli splnené kritériá na zaslanie.
Nález
Výrobok
Krajina pôvodu
číslo RASFF oznámenia
Vysoký obsah melatonínu
Doplnok stravy, diétne potraviny
USA
2025.4701
Nedeklarovaný sezam
Cukrovinky, dubajská tyčinka
Spojené arabské emiráty
2025.4123
Počet RASFF oznámení poslaných v danom mesiaci
Fotodokumentácia
RVPS MI – Chladiace zariadenie na skladovanie mliečnych a mäsových výrobkov znečistenéRVPS PU – Nadmerná námraza na strope v mraziacom boxeRVPS PU – Skladovanie PVC odpadu v priestoroch prevádzkyRVPS PU – Predaj bez dostatočného označenia a nadobúdacích dokladovRVPS PU – Nevyhovujúca hygiena skladovaniaRVPS PU – Predaj výrobkov s nedostatočným a nečitateľným označenímRVPS SA – Skladovanie mäsových výrobkov pri nevyhovujúcej teplote
Sankcie uložené za zistené nedostatky
Za zistené nedostatky počas úradných kontrol inšpektori uložili opatrenia na mieste na odstránenie nedostatkov a 75 blokových pokút v celkovej výške 4 765 EUR.
Závažnejšie zistené nedostatky boli riešené v správnom konaní uložením opatrení a sankcií v zmysle zákona č. 152/95 Z.z. o potravinách. V sledovanom období nadobudlo právoplatnosť 72 rozhodnutí o pokute v správnom konaní vo výške 97 150 €. Najvyššia právoplatná pokuta predstavovala 15 000 EUR.
Odber vzoriek a laboratórne analýzy
Počas úradných kontrol bolo odobratých 1 117 vzoriek potravín a surovín, vo výrobe 435 a 469 vzoriek potravín v obchodnej sieti. Vyhodnotenie úradných kontrol je zverejnené na stránke https://www.svps.sk/puk/.
Správa z kontroly obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny za mesiac jún 2025
V danom mesiaci vykonali inšpektori autorizovaní na kontrolu obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny 173 kontrol obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny, pri 27 kontrolách boli zistené nedostatky. V maloobchodných jednotkách bolo vykonaných 145 kontrol, u prvovýrobcov 15 kontrol, vo veľkoobchodných skladoch bolo vykonaných 13 kontrol. Na mieste posúdili inšpektori zhodu s obchodnými normami (hodnotenie na mieste – HNM) u 924 plodín, z čoho 55 plodín nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme, čo predstavuje 5,9 % nevyhovujúceho tovaru. V maloobchodných jednotkách bolo posúdených 829 plodín, z čoho 53 plodín nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme, u prvovýrobcov bolo posúdených 30 vyhovujúcich plodín, vo veľkoobchodných skladoch bolo vykonaných 65 HNM, z čoho 2 plodiny nevyhoveli požiadavkám noriem.
Kontrola kontrolu obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny
Typ činnosti
Počet kontrol
Celkový počet plodín (Hodnotenie na mieste)
Nevyhovujúci počet plodín
Nevyhovujúci tovar (kg)
maloobchod
145
829
53
660,55
prvovýroba
15
30
0
0
veľkoobchod
13
65
2
40,0
Spolu
173
924
55
700,55
Kontroly čerstvého ovocia a zeleniny
Celkovo prekontrolovali inšpektori 328 79,6 kg tovaru, z čoho 700,55 kg nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme. V maloobchodných jednotkách bol zistený nevyhovujúci tovar v množstve 600,55 kg. Vo veľkoobchodných skladoch bol zistený nevyhovujúci tovar v množstve 40,0 kg. Pri dovoze nebola vykonaná kontrola, pri vývoze bola vykonaná 1 kontrola.
Hodnotených bolo spolu 52 druhov ovocia a zeleniny, z čoho bolo 14 plodín hodnotených voči osobitným normám, 34 voči všeobecnej norme a 4 voči EHK OSN normám.
Čerstvé ovocie a zelenina musí na všetkých stupňoch obchodu spĺňať požiadavky obchodných noriem pre extra triedu, 1. triedu kvality, 2. triedu kvality alebo všeobecnú normu. Predávané plodiny musia byť neporušené, zdravé, čisté, bez škodcov, bez cudzieho pachu a chuti. Musia byť doručené na miesto určenia vo vyhovujúcom stave s nezavádzajúcim označením.
Právoplatným rozhodnutím bolo ukončených 7 správnych konaní začaté regionálnymi veterinárnymi a potravinovými správami. Boli uložené pokuty vo výške 32 000 €.
Vyhodnotenie kontrol počas transportu
V mesiaci jún veterinárni inšpektori RVPS SR v spolupráci s Policajným zborom SR vykonali kontrolu počas transportu u 25 zásielok, čo predstavovalo 46 komodít. V zásielkach boli zistené 3 nezrovnalostí, následne boli uložené blokové pokuty.
Údaj
Hodnota
Percento z celkového počtu zásielok
Percento z celkovej váhy
Počet hliadok
11
Počet kontrolovaných zásielok
25
Počet kontrolovaných komodít podľa druhu
46
Množstvo (tona)
23,987
Počet nezrovnalostí
3
12,00
Množstvo s nezrovnalosťami (tona)
4,175
17,40
Vrátené zásielky
0
Množstvo vrátených zásielok (tona)
0
Počet zahájených správnych konaní
0
Počet pokút
3
Suma
100
Krajina
Počet komodít podľa krajiny nakládky
Počet nezrovnalostí
%
Poľsko (PL)
3
0
0
Maďarsko (HU)
3
1
33,33
Ostatné
6
0
0
Slovensko (SK)
23
2
8,69
Česko (ČR)
8
0
0
Rakúsko (AT)
3
0
0
Percentuálny podiel prípadov nezrovnalostí podľa miesta nakládky
Druh nedostatku
% podiel nedostatku na celkových nedostatkoch
Slovensko
Poľsko
Maďarsko
Česko
Ostatné
Nevyhovujúca hygiena
33,33
1
0
0
0
0
Chýbajúca dokumentácia a iné
33,33
1
0
0
0
0
Nedodržaný teplotný režim
33,33
0
0
1
0
0
Najčastejšie druhy nedostatkov a približný počet nedostatkov za krajinu
Zaujíma nás váš názor
Zapojte sa do používateľského prieskumu a ovplyvnite, ako budú vyzerať pripravované služby ŠVPS SR. Vaša spätná väzba nám pomôže zlepšiť funkcionalitu a používateľskú skúsenosť.
Aktualizácia Mimoriadneho núdzového opatrenia (MNO) platné od 10.7.2025
Dátum publikácie:
Štátna veterinárna a potravinová správa SR oznamuje, že s účinnosťou od 10. júla 2025 nadobúdajú platnosť aktualizované mimoriadne núdzové opatrenia č. MNO-5899/2025, ktoré nahrádzajú opatrenia č. MNO-5069/2025. Zmena reaguje na aktuálnu epizootologickú situáciu v súvislosti so slintačkou a krívačkou.
Opatrenia upravujú požiadavky na vstup osôb a vozidiel do chovov vnímavých zvierat, sprísňujú hygienické štandardy, stanovujú podmienky pre organizované návštevy fariem a verejných zariadení so zvieratami (ZOO, cirkusy), ako aj pravidlá pre premiestňovanie zvierat v rámci SR aj do zahraničia. Cieľom je posilniť biologickú bezpečnosť a minimalizovať riziko opätovného výskytu vírusu slintačky a krívačky.
Zapojte sa do používateľského prieskumu a ovplyvnite, ako budú vyzerať pripravované služby ŠVPS SR. Vaša spätná väzba nám pomôže zlepšiť funkcionalitu a používateľskú skúsenosť.
Potvrdený výskyt nodulárnej dermatitídy v chovoch hovädzieho dobytka v Európskej únii
Dátum publikácie:
Dňa 21. 6. 2025 bol potvrdený výskyt nodulárnej dermatitídy v Taliansku (Sardínia) a dňa 29. júna 2025 bol potvrdený prípad nodulárnej dermatitídy vo Francúzsku (oblasť Auvergne-Rhône-Alpes). K prvému júlu 2025 bolo zatiaľ potvrdených 9 ohnísk na Sardínii (2 primárne, 7 sekundárnych), jedno ohnisko na talianskej pevnine (v Lombardii, potvrdené 25. 6. 2025) a už spomenuté ohnisko vo Francúzsku. Európska komisia vývoj situácie starostlivo monitoruje a prijíma legislatívu na zamedzenie šírenia choroby v podobe vykonávacích rozhodnutí. Na Sardíniu bol v dňoch 25. – 26. júna vyslaný aj EUVET tím, ako forma pomoci od Komisie. Podľa odporúčaní EUVET tímu je vakcinácia jediným kontrolným opatrením, ktorý môže zastaviť šírenie choroby. Dôraz musí byť daný na rýchlu depopuláciu postihnutých fariem, neškodné odstránenie tiel zvierat, dôkladné čistenie a dezinfekciu, dohľadanie kontaktných chovov, ako aj na dodržiavanie opatrení biologickej bezpečnosti. V reštrikčných pásmach musí byť zastavené premiestňovanie vnímavých zvierat.
Nodulárna dermatitída je závažná vírusová infekcia, ktorá postihuje dobytok a domáce byvoly a vedie k značným ekonomickým stratám. Ochorenie, ktoré sa pôvodne vyskytovalo v Afrike, sa v rokoch 2015 až 2018 rýchlo rozšírilo a zasiahlo juhovýchodnú Európu, Blízky východ a časti Ruskej federácie. Európske krajiny v reakcii na to zaviedli rozsiahle očkovacie a monitorovacie programy, ktoré zohrali kľúčovú úlohu pri zastavení jeho šírenia v regióne.
Od roku 2019 však infekcia pokračuje vo svojom šírení na východ do Ázie a postihuje hlavné krajiny produkujúce hospodárske zvieratá – napr. Indiu, Bangladéš, Čínu a Nepál. Začiatkom roka 2022 boli hlásené ďalšie ohniská v Indonézii, Singapure, Pakistane a Afganistane, čo zdôrazňuje cezhraničný charakter vírusu napriek prebiehajúcemu úsiliu o jeho kontrolu. Infekcia zistená v Taliansku a vo Francúzsku signalizuje ďalšiu hrozbu pre zdravie hospodárskych zvierat v EÚ a zdôrazňuje potrebu neustálej pripravenosti.
Včasná detekcia a rýchla reakcia zostávajú kľúčové pre obmedzenie šírenia nákazy. Včasné rozpoznanie klinických príznakov, podporené presnou laboratórnou diagnostikou, umožňuje účinné opatrenia na zamedzenie šírenia a znižuje riziko prenosu. Posilnenie systémov dohľadu a zvyšovanie povedomia medzi veterinárnymi odborníkmi a farmármi sú základnými zložkami účinnej stratégie pripravenosti. Inkubačná doba sa môže pohybovať od 1 do 5 týždňov. Infekciu zvyčajne prenáša bodavý hmyz a v tomto prípade sa klinické príznaky môžu prejaviť aj viac ako po 30 dňoch. Cicajúce teľatá sa môžu nakaziť požitím materského mlieka alebo z kožných lézií na strukoch.
Klinické príznaky – Včasné štádium
Zvieratá môžu začať vykazovať príznaky ochorenia ešte pred objavením sa charakteristických lézií na koži. Jedným z prvých príznakov je opuch povrchových lymfatických uzlín, môže byť prítomný aj výtok z nosa a očí. Medzi ďalšie príznaky, ktoré sa objavia v počiatočných štádiách ochorenia, patrí depresia, horúčka, neochota pohybovať sa, znížená chuť do jedla či náhle zníženie dennej produkcie mlieka (až do 100 %).
Klinické štádium
Kožné lézie sa začínajú objavovať 48 hodín po nástupe horúčky a často sa nachádzajú okolo hlavy, krku, vemena, končatín a genitálií. Môžu byť prítomné aj lézie v ústnej dutine, ktoré spôsobujú slinenie a výtok z nosa. Tieto výlučky sú infekčné.
Genitálne lézie u samíc sa zvyčajne nachádzajú vo vulve. U gravidných kráv boli popísané potraty vrátane zníženej plodnosti. U samcov sa môže vyvinúť zápal semenníkov, ktorý vedie k dočasnej alebo trvalej sterilite. Vnútorné lézie sa môžu nachádzať na slizniciach vnútorných orgánov – ústna dutina, hrtan, priedušnica, pažerák a slez. V závažných prípadoch môžu lézie v dýchacích cestách viesť k zápalu pľúc. Očné lézie sa môžu vyvinúť v rohovke a vytvoriť bolestivé vredy.
Zaujíma nás váš názor
Zapojte sa do používateľského prieskumu a ovplyvnite, ako budú vyzerať pripravované služby ŠVPS SR. Vaša spätná väzba nám pomôže zlepšiť funkcionalitu a používateľskú skúsenosť.
Regionálna veterinárna a potravinová správa Bratislava dostala podnet na zanedbaného psíka v Bratislave. Na základe bezodkladnej kontroly sa zistilo, že držiteľom bielej fenky je človek bez domova, ale aj to, že pes je v dobrom výživovom stave, bez známok zanedbanej starostlivosti.
Psovi však chýbalo povinné očkovanie aj čip. Veterinárni inšpektori uložili majiteľovi opatrenia na nápravu. Okrem toho pes musí mať trvalý prístup k vode a byť riadne kŕmený a venčený. Aj vďaka spolupráci s Mestskou políciou sa vo veci vykonalo 5 kontrol. Výsledkom však bolo, že držiteľ uložené opatrenia do stanoveného termínu nesplnil. Veterinárni inšpektori následne postupovali podľa zákona o veterinárnej starostlivosti a psík bol svojmu držiteľovi zhabaný a dočasne umiestnený do karantény.
Vo všeobecnosti platí, že ak ľudia zaregistrujú zviera a majú podozrenie na zanedbanú starostlivosť, môžu takýto podnet oznámiť príslušnej RVPS. V rámci komplexného riešenia podobných situácií bude ŠVPS SR spolu s RVPS v budúcnosti postupovať tak, že v prípade, ak osoba bez domova nebude vedieť deklarovať, že pes je v jej držbe (zviera bez pôvodu), RVPS takéto zviera bezodkladne umiestni do dočasnej starostlivosti. Do stanovenej lehoty bude môcť pôvodný držiteľ psa opäť prebrať, v opačnom prípade sa pes stane majetkom štátu.
Ľudia bez domova, samozrejme, majú právo byť držiteľmi psíkov, ale ak si ich zaobstarajú, majú povinnosť starať sa o ne – a teda dodržiavať zákonné a chovateľské podmienky.
Zaujíma nás váš názor
Zapojte sa do používateľského prieskumu a ovplyvnite, ako budú vyzerať pripravované služby ŠVPS SR. Vaša spätná väzba nám pomôže zlepšiť funkcionalitu a používateľskú skúsenosť.
Zapojte sa do používateľského prieskumu a ovplyvnite, ako budú vyzerať pripravované služby ŠVPS SR. Vaša spätná väzba nám pomôže zlepšiť funkcionalitu a používateľskú skúsenosť.
Chránené heslom: Ochrana zvierat používaných na vedecké účely
Dátum publikácie:
Zaujíma nás váš názor
Zapojte sa do používateľského prieskumu a ovplyvnite, ako budú vyzerať pripravované služby ŠVPS SR. Vaša spätná väzba nám pomôže zlepšiť funkcionalitu a používateľskú skúsenosť.
Otrasný prípad chovu koní má, žiaľ, svoje pokračovanie
Dátum publikácie:
Prípad zanedbania starostlivosti o zvieratá v Banskobystrickom kraji, ktoré žili v absolútne nevhodných podmienkach rozpadnutého objektu, začal písať novú kapitolu. Rýchlo sme ju stopli.
RVPS Banská Bystrica dostala podnet, že sa v areáli, z ktorého boli len pred krátkym časom vyslobodené kone v dezolátnom stave, nachádza nové žriebätko.
Veterinárni lekári podnet okamžite preverili a potvrdili jeho prítomnosť. Len niekoľkotýždňové žriebä bolo osamotené, podľa zistení mala byť jeho krmivom vypasená tráva a burina. Mláďa okrem toho nemalo prístup k vode. Chýbala mu mama aj mlieko, ktoré nevyhnutne potrebuje pre zdravý vývoj.
Údajne sú na vine vlci – ťažko veriť predostretej verzii, ktorú sa veterinárni lekári dopočuli, keď sa snažili dozvedieť, prečo je žriebä bez matky. Kobylu mali údajne „zahnať vlci do lesa a viac sa nevrátila“.
Úsudok si musí spraviť každý sám, avšak môžeme potvrdiť, že už je malé žriebä v bezpečí a dobrých rukách. Vďaka pomoci zo strany kontaktovaného občianskeho združenia, ktoré má bohaté skúsenosti s chovom (aj týraných) koní, je mláďa vo vhodných podmienkach a pri náhradnej dojčiacej kobylke.
Zapojte sa do používateľského prieskumu a ovplyvnite, ako budú vyzerať pripravované služby ŠVPS SR. Vaša spätná väzba nám pomôže zlepšiť funkcionalitu a používateľskú skúsenosť.
V období od 1.5. do 31.5. 2025 vykonali inšpektori regionálnych veterinárnych a potravinových správ 3 217 úradných kontrol potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu. Úradná kontrola bola vykonaná u 1 119 právnych subjektov a 1 743 prevádzok. Nedostatky boli zistené pri 181 kontrolách (Tabuľka č.1). Z uvedeného počtu bolo zistených 615 nedostatkov.
Činnosť
Počet kontrolovaných prevádzok
Kontroly bez nedostatku
Kontroly s nedostatkom
Počet kontrol celkom
Distribútori a dopravcovia
32
41
3
44
Hypermarkety a supermarkety
259
568
56
624
Internetový predaj
7
7
0
7
Malé predajne
519
777
45
822
Ostatné
Priamy predaj konečným spotrebiteľom na farme
3
3
0
3
Prvovýrobcovia
33
40
0
40
Stredné predajne
377
703
45
748
Veľkoobchodné sklady
143
246
9
255
Výroba
481
638
23
661
Výrobcovia predávajúci hlavne vo svojej predajni
5
13
0
13
Celkový súčet
1743
3036
181
3217
Počet vykonaných kontrol za kontrolované obdobie
Počet vykonaných úradných kontrol závisí od počtu regionálnych veterinárnych a potravinových správ so sídelnou pôsobnosťou v danom kraji a počtom prevádzkovateľov potravinárskych podnikov. Najviac nedostatkov pri úradných kontrolách potravín bolo identifikovaných v hygiene budov a prevádzky, v hygiene technologického zariadenia, pracovných pomôcok, v označení a v predaji po dátume spotreby (Tabuľka č.2).
Činnosť
Hygiena
Označenie
Nedostatky v dokumentácii
Neplnenie opatrení
Nevyhovujúce výrobky
Predaj po DS/DMT
Neregistrovaný subjekt
Výroba
38
2
4
0
2
0
0
Veľkoobchodné sklady(VOS)
7
0
0
0
8
0
0
Maloobchod/hyper a supermarkety(MOJ)
332
68
7
5
9
66
7
Distribúcia a preprava
0
1
1
0
0
0
0
Vyhodnotenie úradných kontrol potravín
Rapid alert system – Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá
Za mesiac máj boli zaslané 4 hlásenia o nebezpečnom výrobku do RASFF, u ktorého boli splnené kritériá na zaslanie.
Nález
Výrobok
Krajina pôvodu
číslo RASFF oznámenia
Kadmium nad hranicou MRL
Veľké fazule
Čína
2025.7047
Detekcia plesní na povrchu vaječných škrupín
Vajcia
Ukrajina
2025.3864
Prítomnosť Salmonella spp.
Mleté bravčové mäso
Poľsko
2025.3753
Prítomnosť vaječného alergénu
Cestoviny
Maďarsko
2025.3453
Počet RASFF oznámení poslaných v danom mesiaci
Fotodokumentácia
RVPS SA Poškodený a skorodovaný mraziaci box v predajniRVPS MT V zázemí predajne neupravený a znečistený povrch podlahyRVPS MI Poškodený náter na regáloch s mäsomRVPS MI Regál s nápojmi znečistený vytečenými zaschnutými nečistotamiRVPS CA Predaj po dátume spotreby
Sankcie uložené za zistené nedostatky
Za zistené nedostatky počas úradných kontrol inšpektori uložili opatrenia na mieste na odstránenie nedostatkov a 108 blokových pokút v celkovej výške 2 655 EUR.
Závažnejšie zistené nedostatky boli riešené v správnom konaní uložením opatrení a sankcií v zmysle zákona č. 152/95 Z.z. o potravinách. V sledovanom období nadobudlo právoplatnosť 81 rozhodnutí o pokute v správnom konaní vo výške 100 150 €. Najvyššia právoplatná pokuta predstavovala 17 000 EUR.
Odber vzoriek a laboratórne analýzy
Počas úradných kontrol bolo odobratých 987 vzoriek potravín a surovín, vo výrobe 379 a 444 vzoriek potravín v obchodnej sieti. Vyhodnotenie úradných kontrol je zverejnené na stránke https://www.svps.sk/puk/.
Správa z kontroly obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny za mesiac máj 2025
V danom mesiaci vykonali inšpektori autorizovaní na kontrolu obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny 147 kontrol obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny, pri 12 kontrolách boli zistené nedostatky. V maloobchodných jednotkách bolo vykonaných 128 kontrol, u prvovýrobcov 7 kontrol, vo veľkoobchodných skladoch bolo vykonaných 12 kontrol. Na mieste posúdili inšpektori zhodu s obchodnými normami (hodnotenie na mieste – HNM) u 801 plodín, z čoho 22 plodín nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme, čo predstavuje 2,7 % nevyhovujúceho tovaru. V maloobchodných jednotkách bolo posúdených 728 plodín, z čoho 22 plodín nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme, u prvovýrobcov bolo posúdených 14 vyhovujúcich plodín, vo veľkoobchodných skladoch bolo vykonaných 59 HNM, ktoré vyhoveli požiadavkám noriem.
Kontrola kontrolu obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny
Typ činnosti
Počet kontrol
Celkový počet plodín (Hodnotenie na mieste)
Nevyhovujúci počet plodín
Nevyhovujúci tovar (kg)
maloobchod
128
728
22
144,97
prvovýroba
7
14
0
0
veľkoobchod
12
59
0
0
Spolu
147
801
22
144,97
Kontroly čerstvého ovocia a zeleniny
Celkovo prekontrolovali inšpektori 10 851,82 kg tovaru, z čoho 144,97 kg nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme. V maloobchodných jednotkách bol zistený nevyhovujúci tovar v množstve 144,97 kg.
Pri dovoze a vývoze nebola vykonaná kontrola.
Hodnotených bolo spolu 52 druhov ovocia a zeleniny, z čoho bolo 12 druhov hodnotených voči osobitným normám, 38 voči všeobecnej norme a 2 voči EHK OSN normám.
Čerstvé ovocie a zelenina musí na všetkých stupňoch obchodu spĺňať požiadavky obchodných noriem pre extra triedu, 1. triedu kvality, 2. triedu kvality alebo všeobecnú normu. Predávané plodiny musia byť neporušené, zdravé, čisté, bez škodcov, bez cudzieho pachu a chuti. Musia byť doručené na miesto určenia vo vyhovujúcom stave s nezavádzajúcim označením.
Právoplatným rozhodnutím bolo ukončených 7 správnych konaní začaté regionálnymi veterinárnymi a potravinovými správami. Boli uložené pokuty vo výške 10 500 €.
Vyhodnotenie kontrol počas transportu
V mesiaci máj veterinárni inšpektori RVPS SR v spolupráci s Policajným zborom SR vykonali kontrolu počas transportu u 61 zásielok, čo predstavovalo 113 komodít. V zásielkach boli zistené 3 nezrovnalosti, následne boli uložené blokové pokuty.
Údaj
Hodnota
Percento z celkového počtu zásielok
Percento z celkovej váhy
Počet hliadok
33
Počet kontrolovaných zásielok
61
Počet kontrolovaných komodít podľa druhu
113
Množstvo (tona)
39,776
Počet nezrovnalostí
3
4,91
Množstvo s nezrovnalosťami (tona)
1,600
4,02
Vrátené zásielky
0
Množstvo vrátených zásielok (tona)
0
Počet zahájených správnych konaní
0
Počet pokút
3
Suma
70
Krajina
Počet komodít podľa krajiny nakládky
Počet nezrovnalostí
%
Poľsko (PL) Česko (ČR)
8
0
0
Maďarsko (HU)
6
0
0
Ostatné
18
0
0
Slovensko (SK)
70
3
4,28
Česko (ČR)
9
0
0
Rakúsko (AT)
2
0
0
Percentuálny podiel prípadov nezrovnalostí podľa miesta nakládky
Druh nedostatku
% podiel nedostatku na celkových nedostatkoch
Slovensko
Poľsko
Maďarsko
Česko
Ostatné
Nevyhovujúca hygiena
100
3
0
0
0
0
Chýbajúca dokumentácia a iné
0
0
0
0
0
0
Nedodržaný teplotný režim
0
0
0
0
0
0
Najčastejšie druhy nedostatkov a približný počet nedostatkov za krajinu
Zaujíma nás váš názor
Zapojte sa do používateľského prieskumu a ovplyvnite, ako budú vyzerať pripravované služby ŠVPS SR. Vaša spätná väzba nám pomôže zlepšiť funkcionalitu a používateľskú skúsenosť.
Web pravdepodobne nebude dobre pracovať s vaším nepodporovaným prehliadačom. Podporujeme aktuálne verzie prehliadačov ako Chrome, Firefox, Opera, Edge.