Národné referenčné laboratórium pre aviárnu influenzu vo Zvolene oznámilo pozitívny výsledok vyšetrenia na vtáčiu chrípk u vtákov chovaných v zajatí v Zoologickej záhrade Košice. Prítomnosť vírusu bola doposiaľ potvrdená dňa 9. decembra 2024 v jednej vzorke Potápača prilbatého (Lophodytes cucullatus) a 11. decembra 2024vo vzorke Labute čiernej (Cygnus atratus).
Ku dňu 10. 12. 2024 sa v ZOO nachádzalo 150 druhov vtáctva s celkovým počtom 583 kusov. Pravdepodobný zdroj nákazy je voľne žijúce vtáctvo a kontakt s vtákmi chovanými v ZOO.
Opatrenia vydané RVPS Košice – mesto majú zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy a zahŕňajú:
Uzavretie areálu ZOO pre verejnosť až do zrušenia opatrení.
Vykonanie súpisu všetkých vtákov chovaných v ZOO.
Okamžité usmrtenie všetkých vtákov s klinickými príznakmi ochorenia.
Bezpečný spôsob likvidácie kadáverov prostredníctvom kafilerického zariadenia.
Zabezpečenie vykonania predbežného čistenia a dezinfekcie častí areálu, do ktorých mohlo mať prístup vodné vtáctvo s klinickými príznakmi choroby.
Zabezpečenie biologickej bezpečnosti chovov vtákov chovaných v zajatí a to ustajnením vtákov chovaných v zajatí tak, aby sa zabránilo priamemu a nepriamemu kontaktu s inými vtákmi chovanými v zajatí, kontaktu s voľne žijúcim vtáctvom, zabezpečiť osobnú hygienu, vtáky napájať len pitnou vodou.
Zabezpečenie chovu vtákov držaných v zajatí v uzavretých priestoroch.
Denné bezodkladné oznamovanie akýchkoľvek príznakov vtáčej chrípky u vtákov chovaných v zajatí na RVPS Košice-mesto.
Používanie osobných ochranných pomôcok pri manipulácii s hydinou.
Nenapájať vtáky vodou zo zásobníkov povrchových vôd prístupných voľne žijúcemu vtáctvu.
Používanie účinných dezinfekčných prostriedkov (dezinfekčných rohoží) pri vstupoch a výstupoch z každého oddeleného chovného priestoru (objektu, budovy), v ktorom sú chované vnímavé zvieratá – vtáctvo, a tiež pri vstupe do areálu (pre osoby aj vozidlá).
Zabezpečenie zberu uhynutých voľne žijúcich vtákov v celom areáli ZOO Košice a okamžité nahlásenie každého nálezu uhynutého voľne žijúceho vtáka na RVPS Košice – mesto.
Bezpečné zlikvidovanie zariadenia a materiálov, ktoré sú alebo môžu byť kontaminované vírusom aviárnej influenzy a ktoré nemožno účinne vyčistiť, vydezinfikovať alebo ošetriť.
Miestne príslušná správa RVPS Košice – mesto taktiež nariadila opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy v ochrannom pásme minimálne 3 km okolo ohniska.
Radi by sme získali váš názor na kvalitu našich služieb. Vaše odpovede nám pomôžu lepšie pochopiť vaše potreby a
navrhnúť kroky na zlepšenie. Ďakujeme.
Vo vyšetrovanej vzorke bola ELISA metódou zistená prítomnosť gluténu v množstve 31,4 mg/kg.
Výrobok bol dodaný z Poľska v množstve 2580 kusov. Inšpektori nariadili zákaz predaja a stiahnuť výrobok z trhu.
Pomôžte nám zlepšiť naše služby
Radi by sme získali váš názor na kvalitu našich služieb. Vaše odpovede nám pomôžu lepšie pochopiť vaše potreby a
navrhnúť kroky na zlepšenie. Ďakujeme.
Dňa 03.12.2024 v popoludňajších hodinách bol v národnom referenčnom laboratóriu vo Zvolene potvrdený pozitívny prípad besnoty u líšky, ktorá sa pohybovala vo dvore rodinného domu v Michalovciach a poranila psa. Líška bola následne odchytená a usmrtená.
V meste Michalovce a v pásme 10 km (Michalovce časť Vrbovec, Žabany, Stráňany, Močarany, Topoľany, Meďov, Milovaná, obce Zalužice, Lúčky, Závadka, Zemplínska Široká, Lastomír, Čečehov, Jastrabie pri Michalovciach, Iňačovce, Sliepkovce, Krásnovce, Šamudovce, Vrbnica, Žbince, Pozdišovce, Laškovce, Suché, Lesné, Petrovce nad Laborcom, Nacina Ves, Nacina Ves časť Vybuchanec, Zbudza, Trnava pri Laborci, Vinné, Kaluža, Klokočov, Hažín) sú nariadené opatrenia príslušnou Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou Michalovce podľa platného eradikačného programu, ktoré zahŕňajú aj vykonanie núdzovej vakcinácie domácich mäsožravcov a hospodárskych zvierat.
Diagnostika
Zároveň bude vykonané diagnostické cielené zisťovanie možného zavlečenia vírusu do cieľovej populácie voľne žijúcich zvierat (líšok). Vzhľadom na kontakt človeka s týmto zvieraťom bol informovaný príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva s cieľom zabezpečenia ochrany ľudí. Toho času prebieha ďalšie zisťovanie možných kontaktov ľudí z infikovaným zvieraťom.
SR bola do mesiaca september 2022 krajina bez výskytu besnoty. V septembri 2022 sa potvrdil pozitívny výsledok u jazveca (voľne žijúceho zvieraťa) v okrese Humenné v blízkej vzdialenosti hranice s Poľskom a Ukrajinu a infikovaného vírusom, ktorý cirkuluje v súčasnosti práve v Poľsku a na Ukrajine. V decembri 2022 bola besnota potvrdená u psa odchyteného v okrese Michalovce).
V roku 2023 bol potvrdený pozitívny výsledok u líšky v okrese Humenné.
Premiestňovanie
Premiestňovanie vnímavých zvierat na besnotu z infekčnej oblasti do iných regiónov je možné iba na základe vyšetrenia zvierat veterinárnym lekárom a posúdenia rizika na zabránenie šírenia besnoty. Zistiť viac o premiestňovaní
Radi by sme získali váš názor na kvalitu našich služieb. Vaše odpovede nám pomôžu lepšie pochopiť vaše potreby a
navrhnúť kroky na zlepšenie. Ďakujeme.
Vo vyšetrovanej vzorke bolo zistené nadlimitné množstvo aflatoxínov: aflatoxín B1 41,55 µg/kg a 12,34 µg/kg (max 6 µg/kg) a suma aflatoxínov 66,45 µg/kg a 16,83 µg/kg (max 10 µg/kg).
Zásielka v množstve 20160 kg bola vrátená výrobcovi.
Pomôžte nám zlepšiť naše služby
Radi by sme získali váš názor na kvalitu našich služieb. Vaše odpovede nám pomôžu lepšie pochopiť vaše potreby a
navrhnúť kroky na zlepšenie. Ďakujeme.
Občianske združenia a ich činnosť v oblasti ochrany zvierat
Dátum publikácie:
Je nezisková organizácia, ktorá vzniká na dobrovoľnom základe a zastrešuje záujmy skupiny ľudí s podobnými cieľmi a hodnotami, pričom sa registrujú na Ministerstve vnútra SR (ďalej len „ OZ“)
OZ zamerané na činnosti spojené so zvieratami sú rôzneho charakteru:
Ktoré sa zaoberajú napr. edukatívnou činnosťou, sprostredkovaním domova pre zvieratá z útulkov, karanténnych staníc avšak bez kontaktu so zvieraťom, propagácia adoptovania zvierat, edukácia detí, rôzne iné aktivity na zlepšenie života zvierat na Slovensku, vykonávajú činnosť na základe stanov a registrácie na Ministerstve vnútra SR,
ktoré priamo vykonávajú činnosti spojené so záchranou zvierat (KONTAKT SO ZVIERAŤOM), zbierajú zvieratá z ulíc, berú zvieratá od cudzích ľudí, umiestňujú ic do dočasnej opatery, alebo si ich nechávajú vo svojom dome, byte, záhrade, následne im hľadajú domov, poskytujú im zdravotnú starostlivosť.
Záchrana zvierat
Na to, aby tieto OZ mohli vykonávať činnosti priamo spojené so záchranou a manipuláciou so zvieratami, musia byť schválené podľa zákona č. 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov. Len samotná registrácia na MV SR nie je postačujúca.
Zákon č. 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov definuje požiadavky na schválenie osoby na odchyt túlavých zvierat, schvaľovanie karanténnych staníc/útulkov, alebo registrácia chovných zariadení.
Pokiaľ OZ vykonáva činnosť priamo spojenú so záchranou zvierat (manipuluje so zvieratami) a nie je v zozname uvedené ako schválené zariadenie alebo činnosť, pravdepodobne svoju činnosť vykonáva neoprávnene.
Doporučujeme zvážiť poskytnutie finančnej, prípadne inej pomoci, prípadne adopcie z takéhoto zariadenia, v mnohých prípadoch aj s nevýhodnými podmienkami na adopciu.
Príkladom takého zariadenia, ktoré nie je schválené ako karanténna stanica/útulok, alebo osoba na odchyt túlavých zvierat podľa zákona č. 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov je aj napr. Občianske združenie Môj život, Bernolákova 1, Senec, IČO: 42128005.
Pomôžte nám zlepšiť naše služby
Radi by sme získali váš názor na kvalitu našich služieb. Vaše odpovede nám pomôžu lepšie pochopiť vaše potreby a
navrhnúť kroky na zlepšenie. Ďakujeme.
V období od 1.10. do 31.10. 2024 vykonali inšpektori regionálnych veterinárnych a potravinových správ 3 570 úradných kontrol potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu. Úradná kontrola bola vykonaná u 1 353 právnych subjektov a 2 069 prevádzok. Nedostatky boli zistené pri 197 kontrolách (Tabuľka č.1). Z uvedeného počtu bolo zistených 567 nedostatkov. Mimo pracovnej doby bolo vykonaných 42 úradných kontrol, počas ktorých inšpektori skontrolovali 24 právnych subjektov a 34 prevádzok, nedostatky boli zistené u 14 maloobchodných prevádzok.
Činnosť
Počet kontrolovaných prevádzok
Kontroly bez nedostatku
Kontroly s nedostatkom
Počet kontrol celkom
Distribútori a dopravcovia
32
57
2
59
Hypermarkety a supermarkety
271
544
45
589
Internetový predaj
10
8
2
10
Malé predajne
627
879
53
932
Ostatné
4
4
0
4
Priamy predaj konečným spotrebiteľom na farme
4
4
0
4
Prvovýrobcovia
117
136
4
140
Stredné predajne
431
749
59
808
Veľkoobchodné sklady
154
265
6
271
Výroba
518
711
26
737
Výrobcovia predávajúci hlavne vo svojej predajni
13
16
0
16
Celkový súčet
2069
3373
197
3570
Počet vykonaných kontrol za kontrolované obdobie
Počet vykonaných úradných kontrol závisí od počtu regionálnych veterinárnych a potravinových správ so sídelnou pôsobnosťou v danom kraji a počtom prevádzkovateľov potravinárskych podnikov. Najviac nedostatkov pri úradných kontrolách potravín bolo identifikovaných v hygiene budov a prevádzky, v hygiene technologického zariadenia, pracovných pomôcok, v označení a v predaji po dátume spotreby (Tabuľka č.2).
Činnosť
Hygiena
Označenie
Nedostatky v dokumentácii
Neplnenie opatrení
Nevyhovujúce výrobky
Predaj po DS/DMT
Neregistrovaný subjekt
Výroba
16
2
3
0
10
0
0
Veľkoobchodné sklady(VOS)
7
3
0
0
1
0
1
Maloobchod/hyper a supermarkety(MOJ)
276
76
3
7
7
81
0
Distribúcia a preprava
0
0
0
0
0
0
Vyhodnotenie úradných kontrol potravín
Rapid alert system – Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá
Za mesiac október boli zaslané 2 hlásenia o nebezpečnom výrobku do RASFF, u ktorého boli splnené kritériá na zaslanie.
Nález
Výrobok
Krajina pôvodu
číslo RASFF oznámenia
Prítomnosť živých a mŕtvych lariev z čeľade Anisakidae v chladených filetách z tresky z ČR
Ryby a rybie produkty
Nórsko
2024,7832
Salmonella enterica subsp. Livingstone v rukole z Talianska
Ovocie a zelenina
Taliansko
2024,8024
Počet RASFF oznámení poslaných v mesiaci 10. 2024
Fotodokumentácia
RVPS TV Upravená balená narezaná kapusta v predaji bez označeniaRVPS TV Zelenina ponúkaná na predaj uskladnená na zemiRVPS TV Stojany na cestoviny s poškodeným povrchomRVPS SA U mäsových výrobkov neuvedený čas vybaleniaChladiace zariadenie v chladiacom boxe na skladovanie mliečnych výrobkov znečistené plesňouRVPS MT Chladiaci box na predajnej loche znečistenýRVPS MI Nadmerná námraza v mraziacom boxeRVPS MI V priestoroch skladu tovaru znečistená podlaha
Sankcie uložené za zistené nedostatky
Za zistené nedostatky počas úradných kontrol inšpektori uložili opatrenia na mieste na odstránenie nedostatkov a 53 blokových pokút v celkovej výške 2 030 EUR.
Závažnejšie zistené nedostatky boli riešené v správnom konaní uložením opatrení a sankcií v zmysle zákona č. 152/95 Z.z. o potravinách. V sledovanom období nadobudlo právoplatnosť 61 rozhodnutí o pokute v správnom konaní vo výške 94 250 €. Najvyššia právoplatná pokuta predstavovala 15 000 EUR.
Odber vzoriek a laboratórne analýzy
Počas úradných kontrol bolo odobratých 1 074 vzoriek potravín a surovín, vo výrobe 456 a 417 vzoriek potravín v obchodnej sieti. Vyhodnotenie úradných kontrol je zverejnené na stránke https://www.svps.sk/puk/.
Správa z kontroly obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny za mesiac október 2024
V danom mesiaci vykonali inšpektori autorizovaní na kontrolu obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny 212 kontrol obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny, pri 51 kontrolách boli zistené nedostatky. V maloobchodných jednotkách bolo vykonaných 183 kontrol, u prvovýrobcov 14 kontrol, vo veľkoobchodných skladoch bolo vykonaných 16 kontrol. Na mieste posúdili inšpektori zhodu s obchodnými normami (hodnotenie na mieste – HNM) u 1 217 plodín, z čoho 51 plodín nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme, čo predstavuje 4,2 % nevyhovujúceho tovaru. V maloobchodných jednotkách bolo posúdených 1 121 plodín, z čoho 51 plodín nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme, u prvovýrobcov bolo posúdených 28 vyhovujúcich plodín, vo veľkoobchodných skladoch bolo vykonaných 68 vyhovujúcich HNM.
Kontrola kontrolu obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny
Typ činnosti
Počet kontrol
Celkový počet plodín (Hodnotenie na mieste)
Nevyhovujúci počet plodín
Nevyhovujúci tovar (kg)
maloobchod
183
1121
51
770,82
prvovýroba
14
28
0
0
veľkoobchod
16
68
0
0
Spolu
212
1217
51
770,82
Kontroly čerstvého ovocia a zeleniny
Celkovo prekontrolovali inšpektori 96 220,5 kg tovaru, z čoho 770,82 kg nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme. V maloobchodných jednotkách bol zistený nevyhovujúci tovar v množstve 770,82 kg. Pri dovoze boli vykonané 4 kontroly.
Hodnotených bolo spolu 58 druhov ovocia a zeleniny, z čoho bolo 12 plodín hodnotených voči osobitným normám, 64 voči všeobecnej norme a 2 voči EHK OSN normám.
Čerstvé ovocie a zelenina musí na všetkých stupňoch obchodu spĺňať požiadavky obchodných noriem pre extra triedu, 1. triedu kvality, 2. triedu kvality alebo všeobecnú normu. Predávané plodiny musia byť neporušené, zdravé, čisté, bez škodcov, bez cudzieho pachu a chuti. Musia byť doručené na miesto určenia vo vyhovujúcom stave s nezavádzajúcim označením.
Právoplatným rozhodnutím bolo ukončených 13 správnych konaní začaté regionálnymi veterinárnymi a potravinovými správami. Boli uložené pokuty vo výške 31 900 €.
V rámci úradných kontrol po pracovnej dobe, v sobotu a nedeľu vykonali autorizovaní inšpektori pre kontrolu zhody s obchodnými normami spolu 19 kontrol supermarketov a hypermarketov. Z uvedeného počtu kontrol bolo 5 kontrol so zisteniami porušenia požiadaviek na kvalitu OZ. Počas kontroly vykonali inšpektori 168 hodnotení na mieste v množstve 2 237,74 kg, v 13 prípadoch plodiny nevyhoveli hodnoteniu na mieste, čo je 7,7 % nevyhovujúcich plodín o hmotnosti 62,69 kg ovocia a zeleniny. Celkom bolo hodnotených 35 druhov ovocia a zeleniny.
Vyhodnotenie kontrol počas transportu
V mesiaci október veterinárni inšpektori RVPS SR v spolupráci s Policajným zborom SR vykonali kontrolu počas transportu u 92 zásielok, čo predstavovalo 184 komodít. V zásielkach bolo zistených 16 nezrovnalostí, následne boli uložené blokové pokuty.
Údaj
Hodnota
Percento z celkového počtu zásielok
Percento z celkovej váhy
Počet hliadok
45
Počet kontrolovaných zásielok
92
Počet kontrolovaných komodít podľa druhu
184
Množstvo (tona)
57,079
Počet nezrovnalostí
16
17,39
Množstvo s nezrovnalosťami (tona)
5,690
9,96
Vrátené zásielky
0
Množstvo vrátených zásielok (tona)
0
Počet zahájených správnych konaní
1
Počet pokút
7
Suma
230
Krajina
Počet komodít podľa krajiny nakládky
Počet nezrovnalostí
%
Poľsko (PL)
13
2
15,38
Slovensko (SK)
148
14
9,45
SČesko (ČR)
10
0
0
Ostatné
10
0
0
Maďarsko (HU)
3
0
0
Percentuálny podiel prípadov nezrovnalostí podľa miesta nakládky 10. 2024
Druh nedostatku
% podiel nedostatku na celkových nedostatkoch
Slovensko
Poľsko
Česko
Ostatné
Maďarsko
Nedodržaný teplotný režim
50,00
8
0
0
0
0
Nevyhovujúca hygiena
31,25
5
0
0
0
0
Chýbajúca dokumentácia a iné
18,75
1
2
0
0
0
Najčastejšie druhy nedostatkov a približný počet nedostatkov za krajinu 10. 2024
Pomôžte nám zlepšiť naše služby
Radi by sme získali váš názor na kvalitu našich služieb. Vaše odpovede nám pomôžu lepšie pochopiť vaše potreby a
navrhnúť kroky na zlepšenie. Ďakujeme.
Dňa 17. septembra 2024, na základe sťažnosti zákazníka, vykonali inšpektori RVPS Banská Bystrica odber vzorky v predajni potravín TERNO real estate s.r.o., Predajňa potravín 8126 v EUROPA SC, na Troskách 25, Banská Bystrica.
Výrobok
Mandle pražené solené Terka,
100g,
DMT/šarža: 24 10 242,
výrobca: MÁNYA spol. s.r.o., 943 54 Svodín 1299, Slovenská republika,
vyrobené pre: TERNO real estate s.r.o., Bratská 3, 851 01 Bratislava, Slovenská republika.
Zistenie
Senzorický nález podľa Protokolu o skúške č. 13774/2024, Štátny veterinárny a potravinový ústav, Veterinárny a potravinový ústav v Dolnom Kubíne, skúšobné laboratórium, zo dňa 18.9.2024, nie je v súlade s Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EC) č. 178/2002 z 28. januára 2002, ktorým sa ustanovujú všeobecné zásady a požiadavky potravinového práva.
Zriaďuje sa Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a stanovujú postupy v záležitostiach bezpečnosti potravín, Článok 14 ods. 2 písm. b) a ods. 5. Vôňa: Cudzia, nepríjemná, výrazná po oxidácii. Chuť: Cudzia, nepríjemná, výrazná po oxidácii.
Príslušný orgán nariadil prevádzkovateľovi informovať zákazníkov výveskou o nevyhovujúcom výrobku.
Pomôžte nám zlepšiť naše služby
Radi by sme získali váš názor na kvalitu našich služieb. Vaše odpovede nám pomôžu lepšie pochopiť vaše potreby a
navrhnúť kroky na zlepšenie. Ďakujeme.
Epizootologická situácia HPAI H5N1 v SR 14.11.2024
Dátum publikácie:
Počas aktuálnej zimnej (chrípkovej) sezóny 2024/2025 bolo v SR k 14.11.2024 zachytených 6 prípadov voľne žijúceho vtáctva pozitívneho na vysokopatogénnu aviárnu influenzu (HPAI) H5N1, a tiež 6 ohnísk v chovoch držaného vtáctva.
Posledný pozitívny prípad HPAI za predošlú sezónu 2023/24 bol potvrdený 28.02.2024
Prevádzkovateľovi boli nariadené veterinárne opatrenia na kontrolu chorôb zvierat. Ku dňu 23.10.2024 bola ukončená depopulácia pozitívneho sektoru (40.000 ks hydiny).
Všetky pohyby na farme sú zastavené od 16.10.2024.
Bolo vymedzené reštrikčné pásmo, pozostávajúce z ochranného pásma (v polomere minimálne 3 km od ohniska) a z pásma dohľadu (v polomere minimálne 10 km od ohniska). Obciam, chovateľom a poľovným združeniam v rámci pásiem boli nariadené veterinárne opatrenia na kontrolu chorôb zvierat.
2. Komerčný chov úžitkových nosníc (kura domáca), okr. Nové Zámky
podozrenie 21.10. (náhly hromadný úhyn hydiny),
potvrdenie 22.10.,
SK-HPAI(P)-2024-00007.
Prevádzkovateľovi boli nariadené veterinárne opatrenia na kontrolu chorôb zvierat.
Ku dňu 6.11.2024 bola ukončená depopulácia zariadenia.
Vysledoval sa tiež pohyb vajec z pozitívnej farmy za obdobie 21 dní spätne od vyslovenia podozrenia na nákazu v chove.
Všetky pohyby na farme sú zastavené od 21.10.2024.
Bolo vymedzené reštrikčné pásmo, pozostávajúce z ochranného pásma (v polomere minimálne 3 km od ohniska) a z pásma dohľadu (v polomere minimálne 10 km od ohniska). Obciam, chovateľom a poľovným združeniam v rámci pásiem boli nariadené veterinárne opatrenia na kontrolu chorôb zvierat.
3. Domáci drobnochov
domáci drobnochov kury domácej, okres Pezinok
potvrdenie 24.10.
domáci drobnochov kury domácej, okres Bytča
potvrdenie 05.11.
domáci drobnochov – kury, kačice, husi; okres Nové Zámky
potvrdenie 07.11.
domáci drobnochov kury domácej, okres Pezinok
potvrdenie 11.11.
Chovateľom boli nariadené veterinárne opatrenia na kontrolu chorôb zvierat.
Vymedzenie pásma dohľadu v okrese Skalica
ŠVPS SR bola dňa 22.10.2024 informovaná Štátnou veterinárnou správou Českej republiky o ohnisku HPAI H5N1 pri obci Hodonín v komerčnom chove vodnej hydiny (kačice, husi). Pásmo dohľadu presahuje na územie SR, z toho dôvodu RVPS Senica nariadila obciam, chovateľom a poľovným združeniam v rámci pásma veterinárne opatrenia na kontrolu chorôb zvierat.
Veterinárne opatrenia na kontrolu chorôb zvierat sú platné od ich vydania až do odvolania.
Predpokladaným zdrojom nákazy pre ohniská je zavlečenie vírusu do chovu prostredníctvom nakazených voľne žijúcich vtákov, a to ako priamym, tak aj nepriamym kontaktom s takýmto vtáctvom (trus, kontaminovaná voda, predmety – obuv, pneumatiky vozidiel, pohyb hlodavcov atď.).
Vírus AI najmä vo vode alebo vlhkom prostredí dokáže prežiť infekcie schopný aj niekoľko mesiacov.
Mimoriadne núdzové opatrenia hlavného veterinárneho lekára v SR sú od októbra 2005 neustále v platnosti
Radi by sme získali váš názor na kvalitu našich služieb. Vaše odpovede nám pomôžu lepšie pochopiť vaše potreby a
navrhnúť kroky na zlepšenie. Ďakujeme.
Radi by sme získali váš názor na kvalitu našich služieb. Vaše odpovede nám pomôžu lepšie pochopiť vaše potreby a
navrhnúť kroky na zlepšenie. Ďakujeme.
Chov rýb je súčasťou poľnohospodárskej prvovýroby a vyžaduje si náročnú celoročnú starostlivosť o rybochovné zariadenia a ryby v nich chované. Kapor je na Slovenskej republike tradičnou vianočnou potravinou. Prevažná časť celoročnej produkcie kaprov sa spotrebuje počas krátkeho časového obdobia pred vianočnými sviatkami. V rámci Plánu veterinárnej prevencie a ochrany štátneho územia Slovenskej republiky schváleného Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky sa celoročne vykonáva v chovoch rýb prevencia a kontrola chorôb rýb.
Ambulantný predaj živých rýb je podľa zákona 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov, nariadenia EP nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 852/2004 o hygiene potravín v platnom znení, ako aj zákona č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov povolený za dodržania legislatívnych požiadaviek. Počas obdobia ambulantného predaja rýb je dodržiavanie veterinárnych požiadaviek pravidelne kontrolované úradnými veterinárnymi lekármi.
A Požiadavky na predaj rýb
Na ambulantný predaj živých rýb konečným spotrebiteľom postačuje registrácia (ohlásenie začatia činnosti) na regionálnej veterinárnej a potravinovej správe (ďalej len „RVPS“) podľa územnej pôsobnosti, v ktorej sa predaj vykonáva [§40 zákona č.39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov alebo §6 zákona č.152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov].
Hygienické požiadavky na stánkový predaj/ambulantný predaj sú ustanovené v legislatíve EÚ a v národnej legislatíve.
a. Legislatíva EÚ:
i. Príloha II, Kapitola III nariadenia (ES) č.852/2004 o hygiene potravín v platnom znení
ii. Príloha III, Oddiel VIII bod č.2 nariadenia (ES) č.853/2004, ktorým sa ustanovujú osobitné hygienické predpisy pre potraviny živočíšneho pôvodu v platnom znení, tzn. na maloobchod sa vzťahujú aj kapitola III časť A,C a D, kapitola IV časť A a Kapitola V tohto Oddielu VIII. Je potrebné zabezpečiť, aby obalový materiál nebol zdrojom kontaminácie.
b. Národná legislatíva:
i. §14 až §18 výnosu MP SR a MZ SR z 12.apríla 2006 č.28167/2007-OL, ktorým sa vydáva hlava Potravinového kódexu Slovenskej republiky upravujúca požiadavky na konštrukciu, usporiadanie a vybavenie potravinárskych prevádzkarní a niektoré osobitné požiadavky na výrobu a predaj tradičných potravín na priame dodávanie malého množstva potravín (Oznámenie č.4/2008 Z. z.)
ii. Vyhláška MPRV SR č.425/2012 Z. z. o produktoch rybolovu a výrobkoch z nich.
Musia byť splnené aj požiadavky na označovanie, ktoré sú upravené nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č.1379/2013 o spoločnej organizácii trhov s produktmi rybolovu a akvakultúry, ktorým sa menia nariadenia Rady (ES) č.1184/2006 a (ES) č.1224/2009 a zrušuje nariadenie rady (ES) č.104/2000 – na uplatňovanie kapitoly IV.
Predaj produktov rybolovu sa bude vykonávať napr. pred hypermarketmi. V tejto súvislosti sa musia plniť požiadavky uvedené v zákone č.178/1998 Z. z. o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach a o zmene a doplnení zákona č.455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.
V zmysle § 22 ods. 4 zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 39/2007 Z. z.“) sa zakazuje použiť zviera ako cenu alebo prémiu v súťaži a pri vystúpení zvierat.
B Požiadavky na zabíjanie rýb
Podmienky na zabíjanie rýb musia byť v súlade s § 22 zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o veterinárnej starostlivosti“) a nariadenia vlády SR č. 432/2012 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na ochranu zvierat počas usmrcovania (ďalej len „NV SR č. 432/2012 Z. z.“).
V rámci ambulantného predaja rýb sa ich zabitie vykoná prednostne manuálnym úderom do hlavy. Vyvolá sa silné omráčenie pomocou úderu ťažkého a tvrdého predmetu do temena hlavy, tak aby nedošlo k pomliaždeniu hlavy. Omráčenej rybe sa bezodkladne pretne miecha a cievy rezom vedeným bezprostredne za hlavou alebo prerezaním žiabrových oblúkov s následným vykrvením. Ak sa zabitie manuálnym úderom do hlavy vykoná správne, nedôjde k opätovnému nadobudnutiu vedomia.
C Požiadavky na ohlasovanie zásielok z iných členských štátov
V zmysle článku 208 Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/429 z 9. marca 2016 o prenosných chorobách zvierat a zmene a zrušení aktov v oblasti zdravia zvierat (,,právna úprava v oblasti zdravia zvierat“), nie je potrebné aby živočíchy a produkty akvakultúry, ktoré sú umiestnené na trh na ľudskú spotrebu bez ďalšieho spracovania boli sprevádzané veterinárnym certifikátom, pričom podľa článku 218 tohto nariadenia je potrebné aby zásielky týchto živočíchov a produktov akvakultúry pri premiestňovaní z iného členského štátu do Slovenskej republiky sprevádzalo čestné vyhlásenie prevádzkovateľa a nahlásenie premiestňovania prostredníctvom systému TRACES NT podľa článku 220 tohto nariadenia.
Takéto zásielky musia spĺňať podmienky stanovené v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 853/2004 z 29. apríla 2004, ktorým sa ustanovujú osobitné hygienické predpisy pre potraviny živočíšneho pôvodu.
V zmysle § 33 odsek 3 zákona č. 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a § 7b zákona č. 152/1995 Z.z. o potravinách v znení neskorších predpisov je prevádzkovateľ povinný vykonať aj nahlásenie v IS ZÁSIELKY.
V skupine komodít „Živočíšny produkt“ po výbere „Produkty farmového chovu rýb“ je potrebné zadať „Živé ryby“
D Požiadavky na odstraňovanie šupín a vnútorností neurčených na ľudskú spotrebu
V prípade ohláseného povoleného ambulantného predaja rýb a následne aj ich úpravou po zabití – odstránenie šupín, prípadne hlavy a vnútorností, krvi zo zabitia, vznikájú vedľajšie živočíšne produkty materiálu kategórie 3 (ďalej len „VŽP 3“) a prevádzkovateľ s ním musí nakladať v zmysle požiadaviek § 29 ods. 5 a 6 zákona o veterinárnej starostlivosti- zabezpečiť ich odovzdanie schválenému spracovateľovi cez registrovaného prepravcu. Uhynuté ryby z ambulantného predaja rýb sú tiež zaradené ako kategória VŽP 3.
Prevádzkovateľ musí na VŽP 3:
mať vyčlenené nádoby, ktoré sú označené „VŽP 3 neurčené na ľudskú spotrebu“, sú uzavreté a z materiálu, ktorý sa dá ľahko čistiť a dezinfikovať
viesť evidenciu o množstve vyprodukovaného VŽP 3
zabezpečiť odstránenie do 24 hodín
mať obchodné doklady o odovzdaní VŽP 3 schválenému prevádzkovateľovi na spracovanie.
Pomôžte nám zlepšiť naše služby
Radi by sme získali váš názor na kvalitu našich služieb. Vaše odpovede nám pomôžu lepšie pochopiť vaše potreby a
navrhnúť kroky na zlepšenie. Ďakujeme.
Na základe podnetu spotrebiteľa vykonala RVPS Martin v predajni spoločnosti KORUNA s.r.o., Vajanského 3, 036 01 Martin, odber vzorky výrobku Parenica údená Bánovecká.
Výrobok
Parenica údená Bánovecká
dátum spotreby 14.11.2024
šarža L24248-11
výrobca Milsy a.s., Partizánska 224/B, 957 01 Bánovce nad Bebravou
Zistenie
Vo vyšetrovanej vzorke bola zistená prítomnosť zelenej plesne nachádzajúcej sa na celom povrchu výrobku. Inšpektori nariadili zákaz predaja, stiahnutie z trhu nevyhovujúceho výrobku a informovanie odberateľov.
Pomôžte nám zlepšiť naše služby
Radi by sme získali váš názor na kvalitu našich služieb. Vaše odpovede nám pomôžu lepšie pochopiť vaše potreby a
navrhnúť kroky na zlepšenie. Ďakujeme.
Dňa 17. októbra 2024, na základe sťažnosti zákazníka, vykonali inšpektori RVPS Bardejov odber vzorky v predajni potravín č. 152, Bardejov, Pod Vinbargom, 085 01 Bardejov:
Vzorka bola odoslaná do Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu v Dolnom Kubíne na laboratórnu analýzu. Po analýze vydal ŠVPÚ Dolný Kubín Protokol o skúške č. 15635/2024 dňa 24. októbra 2024, v ktorom bolo konštatované, že vzorka NIE JE V SÚLADE s požiadavkami nariadenia (ES) č. 178/2002 Európskeho parlamentu a Rady zo dňa 28. januára 2002, ktoré stanovuje všeobecné zásady a požiadavky potravinového práva, zriaďuje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a ustanovuje postupy v záležitostiach bezpečnosti potravín, článok 14, odsek 2b:
Kôrka a striedka chleba boli pokryté viditeľnými zelenými a bielymi plesňami, pričom v jednom z balení bol pozorovaný masívny porast plesní.
Spoločnosť Lidl Slovenská republika, s.r.o. na základe tejto informácie od príslušného orgánu pristúpila k stiahnutiu produktu a informovala zákazníkov výveskou o nevyhovujúcom výrobku.
Pomôžte nám zlepšiť naše služby
Radi by sme získali váš názor na kvalitu našich služieb. Vaše odpovede nám pomôžu lepšie pochopiť vaše potreby a
navrhnúť kroky na zlepšenie. Ďakujeme.
Web pravdepodobne nebude dobre pracovať s vaším nepodporovaným prehliadačom. Podporujeme aktuálne verzie prehliadačov ako Chrome, Firefox, Opera, Edge.