FAQ: Predaj malých množstiev produktov živočíšneho a rastlinného pôvodu
Nariadenie 359/2011 Z.z. prevádzkareň podľa Nariadenia 359/2011 Z.z. môže mať zriadenú len SHR alebo živnostník? Môže aj Fyzická osoba – nepodnikateľ?
Nariadenie vlády SR č. 359/2011 Z.z. ustanovuje požiadavky na niektoré prevádzkarne (s malým objemom výroby) a hygienické požiadavky na priamy predaj a dodávanie malého množstva prvotných produktov živočíšneho pôvodu, pričom prevádzkovateľ (aj FO-nepodnikateľ) je na vykonávanie činností ustanovených týmto nariadením vlády osobitne zaregistrovaný alebo schválený podľa zákona č. 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti.
Toto nariadenie a zákon č. 39/2007 Z.z. ustanovujú hygienické požiadavky, veterinárne požiadavky, požiadavky na konštrukcie a usporiadanie prevádzkarní, povinnosti FO a PO a pod., neupravujú ale, či predávajúci má alebo nemá mať oprávnenie na podnikanie, to je riešené predpismi v oblasti podnikania (zákon č. 455/1991 Zb., č. 105/1990 Zb., č. 513/1991 Zb.).
Ak FO – nepodnikateľ nebude sústavne vykonávať činnosť a prioritne za účelom dosahovania zisku, tak sa podľa § 3 ods. 4 živnostenského zákona takáto činnosť nepovažuje za živnosť a nie je ani podnikaním podľa § 2 ods. 1 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník, pretože nie je naplnený znak účelu a obvykle ani sústavnosti
Sústavnosťou sa v danej súvislosti rozumie určitá trvalosť činnosti, ktorá nemusí byť nevyhnutne vykonávaná nepretržite každý deň, ale postačí, ak sa predmetná činnosť bude vykonávať opakovane v určitých intervaloch, napr. raz za týždeň, mesiac, sezónu, rok,…. Určujúcim faktorom je úmysel osoby vykonávať túto činnosť v budúcnosti pravidelne, trvale alebo opakovane a nie iba jednorázovo.
Môžu predávať aj fyzické osoby – nepodnikatelia malé množstvá mäsa z hydiny, domácich králikov a voľne žijúcej zveri môžu podľa § 7 a § 8 nar. 359/2011?
Áno môžu, ale musia byť na vykonávanie činností zaregistrovaný.
Ryby – Nariadenie 360/2011 Z.z. § 3 ods. 2 – Ryby môže prvovýrobca dodávať len z vlastných fariem akvakultúr – teda chované. Nemôže dodávať aj ryby lovené na vodných tokoch?
Nie, nemôže. Komerčný lov rýb z vodných tokov nie je podľa zákona č. 216/2018 Z.z. o rybárstve v Slovenskej republike povolený.
Med a medovina – Nariadenie 360/2011 Z.z. § 6 – Môže prvovýrobca dodávajúci med z vlastnej produkcie priamo konečnému spotrebiteľovi vyrábať a dodávať aj medovinu?
Nie, nemôže. Nariadenie 360/2011 Z.z ustanovuje hygienické požiadavky na priamy predaj a dodávanie malého množstva prvotných produktov.
Na účely nariadenia 360/2011 Z.z. sú prvotnými produktami živočíšneho pôvodu produkty akvakultúry (ďalej len „ryby“), surové mlieko, vajcia a včelí med.
Spracované produkty rastlinného pôvodu – Nariadenie 360/2011 Z.z § 7a – Prvovýrobca dodáva spracované produkty z obilia a zemiakov – môže v malom množstve pridať do výrobku vajce alebo maslo? Napr. do pečiva, chleba, koláčov.
Podľa §7a ods. 2 Nariadenia vlády SR č. 360/2011 v platnom znení, je výrobcom malého množstva spracovaných produktov rastlinného pôvodu ten, kto spracúva produkty z vlastnej pestovateľskej činnosti, vyrába z nich produkty uvedené v ods. 1 a je na tento účel zaregistrovaný na Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe.
Nariadenie vlády 360/2011 neupravuje, či do výrobkov vyrobených podľa § 7a je alebo nie je možné pridávať iné zložky. Z praktickej aplikácie však vyplýva, že bez pridania inej zložky, ktorá nepochádza z vlastnej pestovateľskej činnosti, napr. soli do cesta, by bol výrobok pre spotrebiteľa chuťovo neakceptovateľný. Treba mať však na zreteli, požiadavku ods. 2, aby základná surovina na výrobu spracovaných výrobkov z ovocia a zeleniny, pochádzala z vlastnej pestovateľskej činnosti, čo býva napr. v prípade cestovín alebo pekárenských výrobkov ťažšie splniteľné.
Ak má prvovýrobca vlastnú internetovú stránku (alebo svoj profil na facebooku) a uvedie tam informáciu o predaji malých množstiev – napr. zeleniny. Na základe tohto oznamu na internete príde zákazník priamo na farmu prvovýrobcu a kúpi si zeleninu. Je toto považované za internetový predaj?
V zmysle čl. 3 európskeho nariadenia 178/2002 (európsky potravinový zákon) znamená umiestnenie na trhu skladovanie potravín, uchovávanie potravín na účely predaja, vrátane ponúkania na predaj alebo akúkoľvek inú formu prevodu, či už bezplatnú alebo nie a predaj, distribúciu a iné formy prevodu samy o sebe.
Každý prípad treba posudzovať individuálne, v prípade, že obsah facebookovej stránky bude možné posudzovať ako ponuka na predaj, tak bude v rozpore s požiadavkami Nariadenia vlády SR č. 360/2011 v platnom znení.
Môže prvovýrobca poslať poštou zákazníkovi trvanlivý produkt – napr. sušené byliny? Objednávka produktu prebehne napr. telefonicky a následne dodanie by bolo poštou.
V zmysle zákona 22/2004 patrí takáto komunikácia medzi služby informačnej spoločnosti, t.j. spadá pod elektronický obchod, ktorý je pre malé množstvá zakázaný. Nerozlišuje sa tu či ide o čerstvý alebo trvanlivý produkt.
Prvovýrobca spracováva a dodáva konečnému spotrebiteľovi malé množstvo rastlinných komodít – podľa § 7a (napr. šťavy, kvasenú kapustu, cestoviny…). Môže takto dodávať aj spracovné produkty rastlinného pôvodu, ktoré by neboli určené pre ľudskú spotrebu ale ako krmivo pre zvieratá? (napr. cestoviny pre psov, alebo sušenú zeleninu, semená olejnín pre sliepky)
Nariadenie vlády SR č. 360/2011 v platnom znení ustanovuje požiadavky na priamy predaj potravín, nie krmív, konečnému spotrebiteľovi. Ak sa spotrebiteľ rozhodne takto nakúpené potraviny použiť ako krmivo pre zvieratá, je to jeho vlastné rozhodnutie.
Pomôžte nám zlepšiť naše služby
Radi by sme získali váš názor na kvalitu našich služieb. Vaše odpovede nám pomôžu lepšie pochopiť vaše potreby a navrhnúť kroky na zlepšenie. Ďakujeme.