Import tovaru podliehajúceho veterinárnej kontrole z tretích krajín
V súlade s § 21 a 25 zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti môže každá fyzická alebo právnická osoba dovážať zvieratá, násadové vajcia, zárodočné produkty, produkty živočíšneho pôvodu, živočíšne vedľajšie produkty a vybrané produkty rastlinného pôvodu (ďalej len „tovar podliehajúci veterinárnej kontrole“), ktoré spĺňajú požiadavky dovozu ustanovené legislatívou EÚ a národnou legislatívou.
Základné pravidlá pre dovoz z tretích krajín
- Ohlásenie činnosti na príslušnej RVPS
- Schválená krajina pôvodu
- Schválená prevádzka pôvodu
- Sprievodná dokumentácia zásielky
- Povinnosť nahlásiť predbežné oznámenie v systéme TRACES NT
- Oznámenie príchodu zásielky na príslušnej RVPS
- Kontrola zásielky na Hraničnej kontrolnej stanici v prvom mieste vstupu do EÚ
Hraničné kontrolné stanice
Tovar podliehajúci veterinárnej kontrole pri dovoze z tretích krajín musí na územie EÚ vstupovať len cez schválené Hraničné kontrolné stanice – Designated Border Control Posts (BCPs) | Food Safety (europa.eu)
Dokumenty
Všeobecná legislatíva pre dovoz z tretích krajín
Národná legislatíva
Zákon č. 39/2007 Z. z. z 12. decembra 2006 o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov
Európska legislatíva
- základné princípy
- Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/429 z 9. marca 2016 o prenosných chorobách zvierat a zmene a zrušení určitých aktov v oblasti zdravia zvierat (právna úprava v oblasti zdravia zvierat)
- úradná kontrola
- Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/625 z 15. marca 2017 o úradných kontrolách a iných úradných činnostiach vykonávaných na zabezpečenie uplatňovania potravinového a krmivového práva a pravidiel pre zdravie zvierat a dobré životné podmienky zvierat, pre zdravie rastlín a pre prípravky na ochranu rastlín (nariadenie o úradných kontrolách)
- špecifické požiadavky pre vstup do Únie
- Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2020/692 z 30. januára 2020, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/429, pokiaľ ide o pravidlá týkajúce sa vstupu zásielok určitých zvierat, zárodočných produktov a produktov živočíšneho pôvodu do Únie a ich premiestňovania a zaobchádzania s nimi po ich vstupe do Únie
- Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2022/2292 zo 6. septembra 2022, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/625, pokiaľ ide o požiadavky na vstup zásielok zvierat určených na výrobu potravín a určitého tovaru určeného na ľudskú spotrebu do Únie
Legislatíva pre dovoz tovaru podliehajúceho veterinárnej kontrole z tretích krajín
V rámci systému sú komodity podliehajúce veterinárnej kontrole rozdelené do 3 skupín:
-
Živé zvieratá a zárodočné produkty
-
Živočíšne produkty určené na ľudskú spotrebu
-
Vedľajšie živočíšne produkty neurčené na ľudskú spotrebu
Platnú EU legislatívu (konsolidované znenie) si môžete vyhľadať na portáli EUR-LEX v akomkoľvek jazyku členského štátu EÚ. Do vyhľadávania zadáte rok a číslo hľadaného právneho predpisu a v rámci hľadanej legislatívy si následne kliknete na konsolidované znenie predpisu.
Právne predpisy Slovenskej republiky si môžete vyhľadať na právnom a informačnom portáli Slov-lex
Podmienky pre dovoz komodít podliehajúcich veterinárnej kontrole, ktoré nie sú harmonizované európskou legislatívou
O harmonizácii v tejto súvislosti môžeme rozprávať vtedy, ak na komodity podliehajúce veterinárnej kontrole pri dovoze sú stanovené podmienky európskou legislatívou a to:
- pochádzajú z tretej krajiny schválenej na dovoz do EÚ
- pochádzajú z chovov, organizácií, zariadení, zberných stredísk zvierat a prevádzkarní schválených na dovoz do EÚ
- sú sprevádzané certifikátom vydaným príslušným orgánom v krajine pôvodu, ktorý zodpovedá vzoru, stanovenému legislatívou EÚ
Ak v európskej legislatíve vyššie uvedené požiadavky nie sú stanovené (resp. ak niektorá požiadavka chýba), komodita nie je, čo sa týka možnosti dovozu z tretích krajín plne harmonizovaná. V takom prípade si požiadavky na dovoz stanovuje každý členský štát samostatne.
Dovoz neharmonizovaných komodít
Hlavný veterinárny lekár v súlade s § 21 ods. 2 zákona č. 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov (ďalej len “zákon č. 39/2007 Z.z.”) ustanovuje vzory veterinárnych certifikátov na dovoz zásielok podliehajúcich veterinárnej kontrole do Slovenskej republiky. Požiadavky na dovoz sú v uvedené v dokumente Zdravotné požiadavky na dovoz, vrátane vzoru certifikátu/prehlásenia odosielateľa zásielky, uvedeného v prílohe Zdravotných požiadaviek na dovoz. Inštrukcie na certifikáciu sú súčasťou každého vzoru veterinárneho certifikátu.