Beta verzia. Webové sídlo ŠVPS SR je vo vývoji. Zobraziť pôvodnú verziu.

Zlatý pohár Česko Slovenska 2023

V dňoch 1. – 2. 6. 2023 sa uskutočnil 5. ročník prestížnej medzinárodnej odbornej degustácie zameranej na vína od popredných českých a slovenských výrobcov. Súťaže sa zúčastnili ako degustátori poprední českí a slovenskí výrobcovia vín a someliéri z Asociace degustátoru ČR.

Cieľom podujatia je prostredníctvom súťaže podporovať a propagovať najkvalitnejšie vína z Česka a Slovenska, a zároveň prispievať k väčšiemu spoznávaniu českých a slovenských vín medzi širokou verejnosťou. Hlavným garantom súťaže bol tento rok zástupca Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR – Ing. Marek Závracký, PhD., vedúci oddelenia kontroly vína. Celkovo bolo v súťaži hodnotených 250 vzoriek vín (českých 118 vzoriek s slovenských 132 vzoriek). V súťaži bolo udelených 14 „Veľkých zlatých medailí“ (na získanie Veľkej zlatej medaile bolo potrebné získať 92 a viac bodov) a 102 „zlatých medailí“ (na získanie zlatej medaile bolo potrebné získať min. 88 bodov). Vína boli hodnotené 100 bodovým systémom O.I.V..

Myšlienka súťaže vznikla pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa a tradícia naďalej pretrváva. Naše dve krajiny majú za sebou dlhoročnú spoločnú históriu a súťaž vytvorila platformu pre ochutnávanie a porovnávanie našich „československých vín“.

Katalóg vín

Výsledky súťaže

 • Najvyššie hodnotené víno zo súťaže získalo 96 bodov
  Tokajský výber 6 putňový ročník 2003, od výrobcu Ostrožovič spol. s.r.o., Veľká Tŕňa.
 • Šampiónom súťaže z rozstrelu najvyššie hodnotených vín sa stalo
  Solaris 2022 biele sladké víno jakostní víno odrudové s přívlastkem Výběr z bobulí od výrobcu Vinařství Holakovský, Vlkoš, ČR

Najvyššie hodnotené vína, ktoré postúpili do finále súťaže (rozstrel)

Slovenské vína

 • Rizling rýnsky, ročník 2021
  biele suché s CHOP, výrobca – Karpatská perla s.r.o. Šenkvice, SR– 92,67 bodov
 • Frankovka 2017 Private Reserve
  od výrobcu – Miro Fondrk, Best Wines Slovakia, s.r.o., Tomášov, SR – 92,33 bodov

České vína

 • Ryzlink rýnsky, ročník 2020
  biele polosuché, pozdní sběr CHOP, výrobca – Vladimír Tetur, Velké Bílovice ČR – 93,67
 • Cabernet sauvignon 2018 červené suché
  Moravské zemské víno od výrobcu – Vinařství Aurora, s.r.o., Hustopeče, ČR – 93,33 bodov

Fotogaléria

Nepodporovaný prehliadač

Web pravdepodobne nebude dobre pracovať s vaším nepodporovaným prehliadačom. Podporujeme aktuálne verzie prehliadačov ako Chrome, Firefox, Opera, Edge.