Spavá choroba kaprov (KSD)
Etiológia
Ochorenie spôsobuje DNA vírus z čeľade Poxviridae nazvaný ako Carp Edema Virus. Rozlišujú sa tri genotypy, a to I, II a III. Genotyp I zahŕňa sekvencie získané len od kapra rybničného. Genotyp II bol získaný od koi kapra v Japonsku, ale bol potvrdený u kapra rybničného aj koi kapra. Genotyp III, ktorý je veľmi podobný genotypu II, je charakteristický len pre kapra rybničného.
Vnímavé druhy
Medzi vnímavé druhy patrí koi kapor, u ktorého bol vírus detekovaný po prvýkrát, ale takisto aj kapor rybničný.
Geografické rozšírenie
Vírus sa objavil v Japonsku v 70. rokoch minulého storočia. Postupne sa však vírus rozšíril do celého sveta, vrátane Ameriky, Ázie a Európy. Šírenie vírusu bolo spôsobené nekontrolovaným obchodovaním s vnímavými druhmi rýb. Pre vírus a jeho prežívanie je najdôležitejšia teplota vody v rozmedzí od 16-26°C, avšak niektoré prípady sa vyskytli aj pri teplote 6-9°C (Anglicko), prípadne 7-15°C (Rakúsko).
Klinické príznaky
Charakteristické príznaky ochorenia sú letargia, ulcerózne lézie okolo úst a na báze plutiev, svetlé nekrotické ložiská na žiabrach a enoftalmus. Vyskytuje sa opuch žiabier, ale aj celého tela, z čoho vyplýva samotný názov vírusu. Ryby plávajú na hladine rybníka a nereagujú na okolie, umierajú na udusenie.
Morbidita a mortalita
Stupeň mortality je podobný ako pri KHV a môže dosiahnúť až 80%. Z tohto hľadiska je potrebné vyšetrovať ryby na prítomnosť vírusu a hlavne určiť cestu jeho šírenia.
Diagnóza
Diagnóza sa opiera o klinické príznaky, ale najdôležitejšie je stanoviť prítomnosť vírusu pomocou PCR vyšetrenia a potvrdiť výsledok sekvenačnou analýzou.
Kontrolné opatrenia
Pri dodržiavaní zásad správnej praxe a vykonávaním preventívnych vyšetrení je možné včas diagnostikovať ochorenie a zabrániť tak ďalšiemu šíreniu vírusu.
Verejné zdravie
Neexistuje žiadny náznak, že táto choroba je hrozbou pre ľudské zdravie.