Beta verzia. Webové sídlo ŠVPS SR je vo vývoji. Zobraziť pôvodnú verziu.

Mykotické choroby včiel a včelieho plodu

Zvápenatenie včelieho plodu

Jedná sa o najčastejšie sa vyskytujúcu mykotickú chorobu včiel, vyskytuje sa najmä u včelstiev umiestnených na tienistých, vlhkých a chladných stanovištiach. Chorobu vyvoláva huba Ascosphaera apis. K nákaze lariev zväčša dochádza infikovanou potravou, výtrusy v tráviacom trakte vyklíčia, vyrastú do dlhých vlákien, tieto preniknú cez stenu tráviaceho traktu, postupne vyplnia celú telovú dutinu, prerastú na povrch larvy, ktorá mumifikuje, vytvára sa tuhá biela múmia, ktorá leží voľne v bunke. Larvy väčšinou hynú počas dvoch dní po zaviečkovaní. Včelstvá spravidla nehynú, oslabené včelstvá sú náchylnejšie na ostatné choroby.

Diagnostika – klinické príznaky a mikroskopické vyšetrenie. Prevencia – chov včiel na suchých, teplých a slnečných stanovištiach, ochrana úľov pred nadmernou vlhkosťou, silné včelstvá s dobrým čistiacim pudom, odstránenie a spálenie plástov s napadnutým plodom a dobrá zoohygienická starostlivosť.

  Príznaky vo včelstvePosúdenie
Na podložke – zrána, alebo na letáči nájdeme typické zvápenatené múmie plodu: odumreté, vysušené larvy včiel. pokryté bielou až šedo-čiernou pliesňouTypický príznak
Medzerovitý plodNetypický príznak
Pretrhávané vyvýšené larvy s bielym vatovitým typické plesňovým viečkovanímTypický príznak
Zaviečkovanie roztrhnutéTypický príznak
Odumreté roztiahnuté larvy a predkukly, prekryté typickým mazľavým, bielym plesňovým pletivomTypický príznak
Vápenné múmie vysýchajú až sú ako kúsky kriedy alebo úlomky vápenca. Sú ľahko vyberateľné. Keď nie sú biele, ale čierno-šedé, sú nositeľmi nových spórTypický príznak
Popri úhyne plodu robotníc sú často postihnuté aj trúdy 

Skamenenie včelieho plodu

Chorobu vyvoláva huba Aspergilus flavus, k nákaze lariev zväčša dochádza infikovanou potravou, výtrusy v tráviacom trakte vyklíčia, postupne prerastú celú larvu, ktorá hynie a vytvorí veľmi tvrdú múmiu.

Diagnostika – klinické príznaky a mikroskopické vyšetrenie. Nelieči sa, odporúča sa plásty s napadnutým plodom spáliť, včelstvo preložiť do vydenzifikvaného úľa na nové dielo.

Melanóza matky

Chorobu vyvoláva huba Melanosella mors apis, postihuje prevažne matku, ale môže sa vyskytnúť aj u robotníc. K nákaze pravdepodobne dochádza potravou alebo pohlavnou cestou. Choroba postihuje hlavne vaječníky, vznikajú tmavohnedé až čierne cysty, ktoré mechanicky upchávajú pohlavné cesty a zabraňujú odchodu vajíčok. Pôvodca svojimi toxínmi spôsobuje pomerne rýchlu smrť matky. Včelstvo z dôvodu zníženého a neskôr úplne zastaveného kladenia slabne.

Diagnostika – klinické príznaky a mikroskopické vyšetrenie. Nelieči sa, prevencia – vyradenie starších matiek.

Nepodporovaný prehliadač

Web pravdepodobne nebude dobre pracovať s vaším nepodporovaným prehliadačom. Podporujeme aktuálne verzie prehliadačov ako Chrome, Firefox, Opera, Edge.