Pseudomor hydiny
Všeobecné informácie
Pseudomor hydiny je celosvetovo rozšírená, vysoko nákazlivá vírusová choroba domácich a voľne žijúcich vtákov. Choroba je prenosná aj na človeka, u ktorého môže vyvolať zápal očnej spojivky a príznaky podobné chrípke. Pôvodcom choroby je vírus z čeľade Paramyxoviridae.
Rozlišujú sa velogénne (vysoko virulentné), mezogénne (stredne virulentné) a lentogénne (nízko virulentné) kmene vírusu pseudomoru. Vo vonkajšom prostredí v chladnom počasí môže vírus pseudomoru prežívať niekoľko týždňov.
Šírenie
Pseudomor sa najčastejšie šíri priamym kontaktom chorých vtákov so zdravými, kontaminovaním vody, krmiva a prostredia trusom a sekrétmi chorých vtákov, najčastejšie cez dýchací a tráviaci systém. Na rozširovaní nákazy sa môžu podieľať aj vajcia. Inkubačná doba je variabilná, pri prirodzenej infekcii od 2 do 14 dní (priemer 4 – 6).
Príznaky
Klinické príznaky a priebeh infekcie závisí od vlastností vírusu, vnímavosťou príslušného druhu, jeho vekom, stavom imunitného systému, stresových faktorov. Vysoko vnímavá je predovšetkým hrabavá hydina.
Neurotropné vírusy vyvolávajú nervové a respiračné príznaky. Viscerotropné vírusy vyvolávajú respiračné príznaky s perakútnym priebehom, zelenú vodnatú hnačku a opuch svalstva hlavy a krku. Nervové príznaky sú charakteristické pre akútnu formu choroby a časté sú u exotického vtáctva.
- Perakútna (prudká) forma u kurčiat:
- Náhly a vysoký úhyn bez klinických symptómov.
- Prvé príznaky: posedávanie, skleslosť, ospalosť, nezáujem o krmivo.
- Neskôr: dýchacie problémy, otvorený zobák, chrapľavé zvuky.
- Hromadenie hlienovitého sekrétu v dýchacích cestách, fŕkanie a mykanie hlavy.
- Opuch okolo očí a tváre, zvýšená telová teplota.
- Hnačka (bielo žltá až zelená, s prímesou krvi).
- Cyanóza (sfarbenie hrebeňa a lalôčikov do fialova).
- Poruchy centrálneho nervového systému: nekoordinovaná chôdza, kŕče, stočenie alebo vyvrátenie krku, paralýzy krídiel a nôh.
- U nosníc:
- Pokles až zastavenie znášky na 1 – 3 týždne.
- Pomalá úprava produkcie vajec, zmenená kvalita škrupiny a bielka.
- Pokles liahnivosti v rozmnožovacích chovoch.
- U moriek:
- Podobné príznaky ako u kurčiat a nosníc, ale nižšia chorobnosť a úhyny.
- Straty sú spôsobené najmä znížením úžitkovosti.
- U holubov:
- Našuchorené perie, apatia, anémia, chudnutie, vodnatá hnačka.
- Nervové príznaky: chvenie hlavy, paralýza končatín, stočenie alebo vyvrátenie krku, poruchy koordinácie pohybov tela a videnia, neschopnosť letu.
Chorobnosť je vysoká, úhyny dosahujú u mláďat 20 – 60 %. Pseudomor hydiny je choroba podliehajúca povinnému hláseniu v rámci EÚ, ako aj Svetovej organizácii pre zdravie zvierat so sídlom v Paríži (OIE)
V súlade s legislatívou Európskej únie má Slovenská republika pripravený a schválený Národný pohotovostný plán pre prípad podozrenia a výskytu pseudomoru hydiny na území Slovenskej republiky, na základe ktorého sú spracované a aktualizované regionálne pohotovostné plány pre túto chorobu.