Beta verzia. Webové sídlo ŠVPS SR je vo vývoji. Zobraziť pôvodnú verziu.

Vírusové choroby včiel a včelieho plodu

Vreckovitosť včelieho plodu

Pôvodcom choroby je vírus Morator aetatulae, choroba sa vyskytuje na všetkých kontinentoch, výskyt na Slovensku hlavne v jarnom období. Príznaky sa prejavia až po zaviečkovaní, posledná larválna pokožka sa neoddelí od novej pokožky kukly, tekutina sa nevstrebe, larva v tomto štádiu sa podobá na vačok naplnený tekutinou, farba je bledožltá. Nakoniec larva vyschne, vytvorí čiernohnedý príškvar v tvare člnku (larva má nadvihnutú hlavičku). Viečka nad uhynutými larvami sú tmavšie.

K laboratórnemu vyšetreniu sa zasiela vzorka plodového plástu s uhynutým plodom.
Nelieči sa.

Odporúčania

Odporúča sa plásty s napadnutým plodom odstrániť, včelstvo preložiť do vydenzifikvaného úľa, posilniť včelstvo pridaním plodu zo zdravých včelstiev, uhynuté včely pozbierať a spáliť.

  Príznaky vo včelstvePosúdenie
Neúplne nasadený plod, larvy hynú pred zakuklenímNetypický príznak
Choroba sa prejaví až po zaviečkovaní, odumretá larva je najskôr žltá, potom hnedá až čierna, larva leží na chrbte s hlavou skrivenou ku bruchu.Netypický príznak
Zaviečkované plodové bunky s prepadnutým, rozdrobeným, tmavo sfarbeným viečkom (podobne ako pri hnilobe, alebo more včelieho plodu)Podozrenie
Pri čerstvých múmiách sa posledná larválna pokožka oddelí od novej pokožky ale sa nezvliekne, exuviálna tekutina sa nevstrebe, ak takúto larvu vyberieme (pinzetou), podobá sa vrecku, ktoré je naplnené čírou tekutinou.Typický príznak
Skúška zápalkou: Odumretá larva sa neťahá nitkovitoTypický príznak
Vysušená tmavohnedá až čierna vrecovitá múmia vyschne v člnku podobný priškvar tvaru gondolyTypický príznak

Paralýza včiel

Pôvodcom je skupina vírusov chronickej paralýzy včiel. Postihnuté včely nie sú schopné lietať, majú trhané pohyby celého tela, zrýchlené pohyby zadočka alebo sa trasú. Zdravé včely bránia chorým včelám vstúpiť do úľa.
Nelieči sa, mŕtve včely sa spália, úľ a rámiky sa po mechanickom očistení dezinfikujú.

Vírus akútnej paralýzy včiel

Priebeh choroby je rýchlejší ako pri paralýze včiel, včely hynú za 3 – 4 dni. Vyskytuje sa spravidla koncom zimy a začiatkom jari.
Nelieči sa, mŕtve včely sa spália, úľ a rámiky sa po mechanickom očistení dezinfikujú.

Kašmírsky včelí vírus

Vírus spôsobuje skrátenie života včiel. Nelieči sa, mŕtve včely sa spália, úľ a rámiky sa po mechanickom očistení dezinfikujú.

Vírus zakalenia krídel

Choroba sa prejavuje zakalením krídel, zhoršuje sa schopnosť lieteť. Nelieči sa, mŕtve včely sa spália, úľ a rámiky sa po mechanickom očistení dezinfikujú.

Nepodporovaný prehliadač

Web pravdepodobne nebude dobre pracovať s vaším nepodporovaným prehliadačom. Podporujeme aktuálne verzie prehliadačov ako Chrome, Firefox, Opera, Edge.